14. 03. 2022 U. S. Steel Košice

Hutníci vyzývajú na spojenie síl pri pomoci utečencom

Ukrajinskí študenti Technickej univerzity v Košiciach boli prví, ktorí sprostredkovali obavy o holý život svojich mám a mladších súrodencov. Preto ihneď po vypuknutí vojnového konfliktu sa do pomoci utečencom zapojila aj spoločnosť U. S. Steel Košice a jej zamestnanci.

Nič nie je dôležitejšie ako ľudský život. Okamžite sme zmobilizovali finančné, materiálne aj ľudské kapacity na pomoc našim susedom trpiacim vo vojnovom konflikte,“ hovorí prezident oceliarní James Bruno. „Želáme si mier a preto musíme pomôcť tým, ktorí sú napadnutí,“ dodáva. „Komunikujeme s charitatívnymi organizáciami, občianskymi združeniami, samosprávou aj štátnou správou a zároveň týmto vyzývame ďalšie podnikateľské subjekty, aby prispeli svojím dielom a aby sme spoločne prekonali toto ťažké obdobie,“ oslovil podnikateľské subjekty viceprezident USSK Miroslav Kiraľvarga. „Podľa našich informácií v najbližšom období bude napríklad v Košiciach nedostatok postelí. U. S. Steel do týždňa zabezpečí prvých 350 postelí. Spoločne to zvládneme,“ vyzýva M. Kiraľvarga.

Pripájame prehľad aktivít U. S. Steel Košice na pomoc utečencom

Darovanie tisícov teplých obedov

Jednou z prvých iniciatív bola výzva pre zamestnancov dobrovoľne darovať ľubovoľný počet obedov pre ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom. Do 14. marca darovalo zatiaľ 727 železiarov spolu 7 751 obedov. Putujú najmä pre matky s deťmi, ktoré prichýlili na internátoch Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) na Jedlíkovej a B. Nemcovej. Obedy varia v jedálňach Eurest, ktorý zabezpečuje stravovanie pre zamestnancov USSK a rovnako pomáha s rozvozom obedov. Distribuovať denne stovky obedov nie je logisticky jednoduché a do rozvozu sa zapájajú individuálne aj hutníci. Rovnako tak aj do nákupu potravín, ovocia a hygienických vecí podľa reálnych potrieb a špecifikácie z internátov.

Kamión plný potravín na Ukrajinu

Kontaktoval ma Jegor Ponomarenko, ktorý bol vedúcim nákupu pre zaobstarávanie banskej a hutníckej techniky spoločnosti Metinvest, ktorá je naším dlhoročným obchodným partnerom. Teraz je z neho koordinátor pre zabezpečovanie humanitárnej pomoci,“ hovorí Andrea Egryová, manažérka pre strategické suroviny U. S. Steel Košice. „Ihneď sa u nás vytvoril tím ľudí z Nákupu, ktorý zabezpečoval nákup potravín a materiálu podľa zoznamu od nášho ukrajinského partnera. Boli sme v kontakte takmer nepretržite, informácie sme si vymieňali aj cez víkend, po večeroch, aby sa to zrealizovalo čo najrýchlejšie,“ dodáva A. Egryová. Trvanlivé potraviny ako múka, olej, mlieko, cukor, soľ, čaj, ryža a ďalšie vážili spolu 17 ton a uložené boli na 32 paletách. Kamión dorazil do terminálu v poľskom meste Slawkow, kde sa celá humanitárna pomoc zhromažďuje a odtiaľ distribuuje na Ukrajinu ľuďom v núdzi.

Spolupráca s ukrajinskými študentami

Pomoc je koordinovaná aj v spolupráci s TUKE a ukrajinskými študentami, ktorí tam študujú. Tí od invázie ruských vojsk odvážajú z hraníc mamy a deti, ktoré na Slovensku hľadajú trvalé alebo dočasné útočisko. Prostredníctvom podpory Slovenského červeného kríža pomôže spoločnosť U. S. Steel Košice týmto študentom aj s nákladmi na naftu, pretože chlapci už vyčerpali všetky svoje finančné možnosti.

Internáty vybavili elektrickými spotrebičmi

Spolu s darovaním obedov riešila spoločnosť U. S. Steel Košice vybavenie kuchyniek na uskladnenie potravín a ohrev balených obedov. Na Jedlíkovu spolu prišla aj dodávka, ktorá priviezla 5 mikrovlnných rúr a 20 rýchlo varných kanvíc, ktoré kúpila spoločnosť U. S. Steel Košice. Druhou zastávkou boli internáty TUKE na B. Nemcovej 1, kde priviezli 4 chladničky, 22 rýchlo varných kanvíc a 7 mikrovlnných rúr a treťou zastávkou bol internát UPJŠ Košice na Popradskej 66, kde priviezli 4 televízory, 30 rýchlo varných kanvíc a 8 mikrovlnných rúr.

Zriadenie call-centra a darovanie telefónov

Viaceré formy pomoci koordinuje U.S. Steel Košice s Gréckokatolíckou charitou. Pomohli vytvoriť call-centrum pre ženy s deťmi. V priebehu pár hodín zabezpečili prvých 15 smartfónov, ktoré využívajú ukrajinsky hovoriace dievčatá poskytujúce užitočné rady utečencom. Ďalšie dve stovky boli dodané v nasledujúcich dňoch. Niekoľko desiatok smartfónov poskytli aj mestu Košice. Telefóny sú určené pre dobrovoľníkov, ktorí pracujú v teréne.

Power banky a nabíjačky pre utečencov

Tým utečencom, ktorí stáli dlhé hodiny na hraničných prechodoch, pomáhajú hutníci v spolupráci so Slovenským červeným krížom zostať v kontakte so svojimi blízkymi. Distribuujú power banky a nabíjačky, ktoré operatívne kúpila spoločnosť U. S. Steel Košice.

Denná aktualizácia možností pomoci utečencom

Naša spoločnosť ponúkla Doškoľovacie stredisko v Medzeve, ktoré dokáže ubytovať a zabezpečiť stravovanie pre takmer štyri desiatky mamičiek s deťmi,“ dopĺňa výpočet foriem pomoci Ján Bača, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy . „Priebežne komunikujeme s overenými organizáciami, ktoré pomáhajú utečencom. Na základe toho prinášame viaceré konkrétne možnosti a linky, kde sa môžu naši zamestnanci zapojiť individuálne aj mimo firemných aktivít,“ dodáva J. Bača.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.