22. 05. 2020 VOLKSWAGEN SLOVAKIA

Medzinárodný deň biodiverzity v automobilke Volkswagen: 1 800 stromov medzi výrobnými halami

Vo výrobných závodoch Volkswagen Slovakia to žije aj mimo výrobných hál. Offroadovú dráhu obľubujú zajace, pri testovacej dráhe sa nachádza hmyzí hotel a jazierko pri lakovni sa zapáčilo bocianovi. Automobilka podporuje na svojej pôde biodiverzitu a hostia zo zvieracej ríše sú dôkazom, že sa vybrala správnym smerom. 

Ochrana životného prostredia patrí medzi priority spoločnosti Volkswagen Slovakia. V areáli závodov, kam verejnosť za bežných okolností nemá prístup, proaktívne podporuje rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov. K ochrane biologickej diverzity sa zapája napríklad výsevom lúčnych kvetov, ktorými nahrádza pôvodne trávnaté plochy. V závode v Devínskej Novej Vsi bola na lúke s rozlohou približne sedem árov na jeseň vysiata zmes 89 lúčnych bylín a pri neďalekej čističke odpadových vôd VW SK bola založená 25-árová lúka s 91 rastlinnými druhmi. V stupavskom závode pribudlo v tomto roku 20 medonosných stromov Paulownia, ktoré pomáhajú eliminovať pôdnu eróziu, v lete pôsobia proti prehrievaniu okolitých plôch a vďaka veľkým listom významne pohlcujú CO2. V areáli bratislavského závodu sa nachádza celkovo vyše 1 820 listnatých a ihličnatých stromov a v pláne je postupne vysádzať ďalšie.

Volkswagen Slovakia venuje pozornosť aj živočíšnej ríši. Počas dobrovoľníckych aktivít vznikli hmyzie hotely, ktoré boli umiestnené priamo v areáli závodu a našlo si v nich útočisko mnoho druhov hmyzu. Sú jedným z nástrojov, ako vie spoločnosť podporovať biodiverzitu, v tomto prípade vďaka rozmanitosti hmyzu, ktorý sa stará o udržiavanie rovnováhy v prírode, ako aj o opeľovanie kvetov. Kvitnúce plochy sú lákadlom aj pre včely. Ambíciou v oblasti biodiverzity je chovať tento mimoriadne užitočný hmyz aj priamo v závode. Niekoľkoročnou stálicou je jazierko pri lakovni, v ktorom žijú ryby, obojživelníky a vodný hmyz a zároveň slúži aj ako napájadlo pre vtáky. Túto príjemnú – okrem iného oddychovú zónu už objavil aj bocian, ktorý sa do závodu pravidelne vracia. V stupavskej nástrojárni boli zasa inštalované na fasáde budovy viaceré umelé hniezda pre belorítky domové.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.