22. 12. 2022 COOP Jednota Slovensko

Nabíjacie stanice v systéme COOP Jednota

Na základe novely zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, bola zavedená povinná predpríprava a výstavba nabíjacích staníc pre nové nebytové budovy a významne obnovené nebytové budovy. Nabíjacie stanice sú v systéme COOP Jednota súčasťou enviromentálnej stratégie.

Nariadenie platí pre budovy s viac ako 10 parkovacími miestami, ktoré musia disponovať aspoň jednou nabíjacou stanicou elektrických vozidiel. Novelou sa tiež upravuje, že všetky nebytové budovy s viac ako 20 parkovacími miestami musia byť od 1.1.2025 vybavené aspoň jednou nabíjacou stanicou pre elektromobily. Nariadenie kopíruje všeobecný zámer EÚ vedúci k rozšíreniu počtu nabíjacích staníc pre zjednodušený prechod na elektromobily. Tento zámer ostáva v platnosti bez ohľadu na aktuálne prebiehajúcu energetickú krízu.

Inštalácia nabíjacích staníc v COOP Jednote

Maloobchodný systém COOP Jednota sa pri výstavbe alebo rekonštrukcii prevádzkových jednotiek orientuje primárne na prípravu infraštruktúry pre dodatočnú montáž nabíjacích staníc. „Okrem zákonnej povinnosti budujeme nabíjacie stanice aj pri existujúcich predajniach, v záujme neustáleho zlepšovania služieb  zákazníkom. Začiatkom roka 2022 sme centrálne zabezpečili 12 ks 50 kW nabíjacích staníc pre potreby systému COOP Jednota, z ktorých polovica bola už uvedená do prevádzky. Pri zvyšných šiestich nabíjacích staniciach prebiehajú rokovania na regionálnych úrovniach o konečnom mieste inštalácie,“ informuje Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb, COOP Jednota Slovensko.

Spolupráca so slovenskými dodávateľmi

Systém COOP Jednota spolupracuje pri inštalácii nabíjacích staníc s viacerými slovenskými dodávateľmi. „Spolupráca nám umožňuje rýchlejšie rozširovanie siete nabíjacích staníc na miestach, kde je najväčší dopyt zákazníkov. Zvolený model spolupráce s externými slovenskými partnermi, ktorí dodávajú nabíjacie stanice do vybraných lokalít, sa osvedčil a budeme v ňom pokračovať. Budúci rok plánujeme uviesť do prevádzky viac ako 40 staníc pre elektromobily, ktoré budú môcť využívať naši zákazníci po celom Slovensku,“ uvádza M. Švrček.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.