27. 04. 2021 Slovenské elektrárne

Technologická súťaž EBEC Bratislava potrápila aj zručnejších študentov

EBEC Bratislava 24. apríla na riaditeľstve Slovenských elektrární privítal vyše tri desiatky študentov Slovenskej technickej univerzity BA.

Do poslednej chvíle v Slovenských elektrárňach nevedeli, či sa im ako hlavnému partnerovi podarí podujatie uskutočniť. Nakoniec, za prísneho dodržania protipandemických opatrení a antigénového pretestovania všetkých účastníkov pred začatím podujatia, sa vo štvrtok 22. apríla na riaditeľstve Slovenských elektrární odohralo lokálne kolo jednej z najväčších technologických súťaží v Európe – European BEST Engineering Competition.

EBEC Bratislava oslovil viac ako tri desiatky študentov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorí sa aj vďaka najväčšiemu výrobcovi elektriny na Slovensku mohli po dlhšom čase opäť stretnúť so svojimi rovesníkmi a preveriť svoje vedomosti a zručnosti. Ďalších dvadsať študentov sa zapojilo online. Víťazi poputujú do regionálneho stredoeurópskeho kola, ktoré následne vyústi do celoeurópskeho zmerania síl. Minulý rok bolo lokálne kolo zrušené, tentokrát už všetko vyzeralo inak.

Súťažilo sa v dvoch kategóriách

Podujatie je určené pre všetkých študentov Slovenskej technickej univerzity bez ohľadu na stupeň či oblasť štúdia. Riešenie v kategórii Team Design spočívalo v postavení alebo zložení zariadenia, ktoré vykonáva potrebnú činnosť určenú zadaním v limitovanom čase a s limitovaným materiálom. Súťažiaci následne obhájili svoj výtvor pred odbornou porotou a predviedli názornú ukážku, či dané zariadenie spĺňa všetky podmienky. Tohtoročné zadanie, „Odsávanie cementačného prachu v jednotke fixácii rádioaktívnych kalov“, potrápilo nejedného z účastníkov.

Cieľom Case Study je zasa vytvoriť prípadovú štúdiu na vyriešenie reálneho problému technického charakteru alebo so zameraním na manažment. Použitím analytických zručností, zhromažďovaním, následným filtrovaním a vyhodnocovaním informácií študenti vyhotovili abstraktné hypotetické riešenie na danú problematiku, ktoré si musia obhájiť pred odbornou porotou. Ich téma znela „Použitie alternatívnych pohonných hmôt na Slovensku“.

„Ako autor zadania pre Team Design musím povedať, že som bol prekvapený, že moja téma bola spomedzi všetkých vybraná ako najvhodnejšia. Odsávanie prachu z cementačnej linky aj samotný koncept uzla cementácie rádioaktívnych kalov je reálny problém, na ktorý sme narazili pri výstavbe 3. bloku Mochoviec. Počítal som s tým, že študenti budú kreatívni a rozhodne som nebol sklamaný. Keď má človek len osem hodín na vyriešenie problému, ktorý obsahuje elektriku, mechaniku, hydrodynamiku, IT, stavebníctvo aj chémiu, tak ja som veľmi príjemne prekvapený, čo naši mladí inžinieri dokázali. Najviac sa mi páčilo, že študenti sami hovorili, že to bola pre nich zaujímavá výzva,“ uviedol Wiktor Sączawa
špecialista správy proj. vo výst. – chemické procesy a porotca v kategórii Team Design.

Obdobné súťaže sú pre študentov obrovským prínosom a lákať by ich nemala len výhra, ale najmä skúsenosti, ktoré si z podujatí odnesú. Hoci sa niektorí súťažiaci priznali, že po vypočutí zadania si chceli nájsť najbližší odchod autobusu a zutekať, napokon sa s témou popasovali veľmi slušne a statočne. Viacerí na konci zhodnotili, že najdôležitejším prínosom bola pre nich tímová spolupráca v rámci riešenia projektu, pretože na ňu sa v škole často zabúda. Víťazné tímy v oboch kategóriách si odniesli sumu 400 eur, odmeny dostali aj študenti na druhom a treťom mieste. Súťažiacich potešili aj herné konzoly, kvalitné slúchadlá a ďalšia drobná elektronika.

 

S finálnym znením témy som bol nadmieru spokojný. Študenti sa s ňou popasovali veľmi dobre a čo bolo výborné, tímy priniesli rôznorodé pohľady na danú problematiku. EBEC 2021 splnil moje očakávania a už teraz sa teším na budúci ročník, ktorý bude už dúfam kompletne „offline“. Musím pochváliť aj organizáciu, že to zvládla na výbornú vzhľadom na čas, ktorý na to mala a na epidemiologickú situáciu,“ uviedol Richard Borbély, špecialista správy proj. vo výstavbe a porotca v kategórii Case Study.

Stálo to za to

Veľká vďaka patrí zamestnancom Slovenských elektrární, ktorí sa súťaže zúčastnili ako porotcovia. Za Team Design to bol Wiktor Sączawa, špecialista správy projektu vo výstavbe – chemické procesy, Milan Molnár, riaditeľ úseku riadenia aktív, a Miroslav Šarišský, riaditeľ úseku ľudských zdrojov a organizácie riadenia. Porotcovskú základňu Case Study tvorili Richard Borbély, špecialista správy projektu vo výstavbe, Miroslav Piaček, riaditeľ závodu Nováky, a manažér rozvoja spoločnosti Karol Kažimír.

EBEC je pre Slovenské elektrárne jedným z mnohých podujatí, ktoré študentom ponúkajú alebo ich podporujú. Koncom roka 2020 pre stredoškolákov zorganizovali súťaž BeReady Awards, aktuálne stále prebieha aj Misia Mars, kde môžu stredoškoláci pripraviť projekt na simulovanú marťanskú misiu. Do podobných akcií sa chce najväčší výrobca elektriny na Slovensku zapájať aj naďalej, pretože sa vďaka nim lepšie dostáva do povedomia mladých ľudí a jednoduchšie získava nové posily do rozrastajúceho sa tímu.

 

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.