28. 10. 2019 Všeobecná úverová banka

VÚB banka: Aj tento rok sme podporili mladé maliarske talenty

Počas 14. ročníka súťaže „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov“ sa o tento úspech uchádzalo spolu 96 profesionálov v oblasti súčasnej maľby. Poslaním súťaže bolo podporiť mladé umenie, prispieť k jeho propagácii a zušľachťovať médium maľby, a tým pomôcť mladým umelcom etablovať sa na umeleckej scéne.

Hodnotila odborná porota zložená z aktívnych umelcov, kurátorov, výtvarných teoretikov …

O nestranné hodnotenie v prestížnej súťaži sa tentokrát postarali britská galeristka Rózsa Farkas, riaditeľka Východoslovenskej galérie a kurátorka Dorota Kenderová a Róna Kopeczky, francúzsko-srbská historička umenia a kurátorka, v súčasnosti pôsobiaca v Budapešti. Trojicu expertiek v európskom meradle dopĺňal uznávaný maliar a pedagóg z Českej republiky Daniel Balabán, ktorý sa stal predsedom tohtoročnej poroty. Tá vybrala v prvom kole hodnotenia shortlist 20 finalistov.

Absolútnymi víťazkami sa stali na prvom mieste Lucia Oleňová s dielom The Immense dept, na druhom mieste Eva Hettmer s dielom Seeking butterflies a tretiu priečku obsadila Jana Zatvarnická s olejomaľbou Reflection. Všetky boli ovenčené nielen uznaním medzinárodnej odbornej poroty, ale aj finančnou podporou do budúcnosti v celkovej hodnote 20 000 eur.

Sme opäť svedkami toho, že vďaka húževnatosti, odvahe a odhodlaniu domácich autorov rozvíjať svoj talent, cítenie a techniku vznikajú diela, ktoré rozširujú hranice domácej maľby o nové sféry. Trojici najlepších srdečne gratulujeme“ povedal počas slávnostného vyhlasovania výsledkov súťaže Maľba 2019 predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Cesta za umením

Nadácia VÚB pripravila v spolupráci s Galériou Nedbalka v Bratislave výstavu s bezplatným vstupom, ktorej cieľom bolo realizovať osvetu o kvalitnej domácej umeleckej tvorbe medzi širokou verejnosťou. Dvadsiatka finálových diel bola sprístupnená „naživo“ na výstave v bratislavskej galérii do 27. októbra 2019.

 

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.