30. 10. 2019 Accenture

Európsky týždeň programovania s Accenture

Európsky týždeň programovania (European Week of Code) je iniciatíva Európskej únie, ktorej cieľom je zvýšiť záujem o programovanie. Tento rok konala od 9. do 20. októbra. Zapojiť do nej každoročne môžu firmy a organizácie usporiadaním podujatí zameraných na popularizáciu programovania, počítačového myslenia a technologických inovácií. V Accenture sa k do európskemu týždňu programovania pridali aj tento rok.

Jedným z podujatí, ktoré pri tejto príležitosti zorganizovali spolu s s AjTyvIT, bol Scratchaton, v rámci ktorého sa 30 dievčat vo veku od 8 do 15 rokov počas sobotňajšieho dopoludnia naučilo, ako si vytvoriť vlastné hry a animácie v programovacom jazyku Scratch. Kým sa dievčatá v priestoroch Accenture na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU zabávali programovaním pod dohľadom skúsených lektorov, medzi ktorými boli aj dobrovoľníci z Accenture,  pre ich rodičov boli pripravené spoločné raňajky a diskusia o zručnostiach potrebných pre uplatnenie sa v digitálnej dobe a perspektívach karíery pre ich dcéry v oblasti informačných technológií. Diskusie s rodičmi sa zúčastnila aj Alena Kanabová, líderka Accenture na Slovensku pre firemnú spoločenskú zodpovednosť. Podľa jej vyjadrenia sú takéto podujatia nesmierne potrebné, lebo ukazujú, že informatika a informačné technológie predstavujú veľmi kreatívny odbor, v ktorom dievčatá a ženy môžu nájsť skvelé uplatnenie: “Len cez konkrétnu skúsenosť dievčat a osvetu u ich rodičov môžeme zvrátiť nepriaznivý stav, ktorý máme na Slovensku z hľadiska nízkeho záujmu žien o štúdium a prácu v odvetví informačných technológií“.

Počas Európskeho týždňa programovania prebehol 17.-18.10.2019 aj 7. ročník medzinárodnej konferencie OpenSlava, ktorá sa z podujatia technologických nadšencov z Accenture pre študentov VŠ IT odborov stala za niekoľko rokov jednou z najväčších konferencií o nových technológiách v regióne strednej a východnej Európy. V Accenture ju stále organizujú vlastnými silami s pomocou dobrovoľníkov, v spolupráci s Fakultou informatiky a informačných technológií, Fakultou elektrotechniky a informatiky STU a Matematicko-fyzikálnou fakultou UK. Účasť na konferencii je bezplatná a tento rok sa jej zúčastnilo vyše 1200 študentov a IT odborníkov, vystúpilo na nej  71 spíkrov zo 14 krajín a 3 kontinentov. Okrem 40 prezentácií a 16 workshopov na konferencii prebehla aj tradičná panelová diskusia, tentokrát na tému informatického vzdelávania pre 21. storočie.

18. október bol zároveň dňom, kedy prebehla posledná časť školenia Game Lab pre učiteľov informatiky. Dobrovoľníci z Accenture počas kurzu v rámci 4 celodenných stretnutí predstavili učiteľom informatiky z celého Slovenska kurz programovania pre výuku základov programovacieho jazyka JavaScript. Tento kurz je rovnako ako ďalšie kurzy zamerané na výuku programovania, dostupný bezplatne na stránke Code.org, ktorú dobrovoľníci z Accenture a partnerských firiem predstavujú učiteľom z celého Slovenska v rámci školení Digital Skills. Kým školenia Digital Skills sa zameriavajú na kurzy, ktoré umožnia ich žiakom pochopiť základné koncepty programovania, kurz Game Lab pokrýva pokročilejší obsah spojený s programovaním v konkrétnom programovacom jazyku. Oživením školenia Game Lab boli pre učiteľov boli 2 diskusie: s Petrou Kotuliakovou z AjTyvIT o tom, ako motivovať dievčatá pre štúdium IT smerov a s Vladimírom Šnídlom z Denníka N, ktorý sa venuje problematike boja proti dezinformáciám na internete. Keďže kurz mal medzi učiteľmi výbornú odozvu, Accenture ho v budúcom kalendárnom roku plánuje priniesť aj do Žiliny a Košíc.