09. 04. 2020 Lidl Slovenská republika Kaufland Slovenská republika

Kaufland a Lidl venujú Univerzitnej nemocnici v Bratislave život zachraňujúce prístroje

Vďaka  prístrojom sme pripravení aj na veľký objem pacientov s respiračnými problémami,“ uviedla riaditeľka UNB Renáta Vandriaková.“

Spoločnosti Kaufland a Lidl sa rozhodli spojiť sily a najväčšiemu zdravotníckemu zariadeniu na Slovensku, Univerzitnej nemocnici v Bratislave, venujú dva život zachraňujúce prístroje určené na boj s ochorením Covid-19. Hodnota dvoch systémov CARDIOHELP je viac ako 140-tisíc €. Tieto prístroje nahrádzajú činnosti srdca a pľúc. Primárne sa používajú v prípade akútneho ťažkého zlyhania pľúc, kedy umelá pľúcna ventilácia už nepostačuje, a sú teda určené pre liečbu pacientov v najťažšom stave. Úspešnosť takejto liečby sa blíži k 70%.

„Táto nezištná pomoc, ktorá prichádza do Univerzitnej nemocnice v Bratislave, je nesmierne vítaná. Spoločnosti Kaufland a Lidl nám poskytli dva život zachraňujúce prístroje ECMO, ktoré dokážu pomôcť ťažko chorým pacientom. Vďaka prístrojom sme pripravení aj na veľký objem pacientov s respiračnými problémami. Vnímame, čo sa deje u našich kolegov v zahraničí, preto čas, ktorý momentálne máme, je pre nás ten najväčší dar. Vieme sa pripraviť, a tak zvládnuť tie náročné dni, ktoré nás ešte len čakajú. Rovnako by som chcela požiadať občanov, že pomoc nemusí byť len v podobe daru či financií, rovnako môžu pomôcť aj oni, a to tak, že ostanú doma. Je to tá najlepšia prevencia, chránia nielen seba, ale aj nás, zdravotníkov,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Renáta Vandriaková.

CARDIOHELP je prístroj, ktorý je svojou konštrukciou najmenším ECMO systémom na svete, nezávislým na zdrojoch energie a medicinálnych plynoch a je ľahko prenosný. Je priamo určený na prácu na oddeleniach anesteziológie a resuscitácie, jednotkách intenzívnej starostlivosti, katetrizačných laboratóriách a operačných sálach. Pacient napojený na CARDIOHELP je ľahko transportabilný medzi oddeleniami a takisto je možný aj transport pacienta s CARDIOHELPOM vozidlom záchrannej služby alebo letecky. Podľa aktuálnych informácii organizácie európskych zdravotníckych odborníkov a vedcov z EURO ELSO je úspešnosť liečby touto metodikou u dospelej populácie pri ťažkom zlyhaní pľúc 69%.

Generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika Matúš Gála na margo podpory UNB povedal: „V týchto náročných časoch sa nádeje nás všetkých upierajú k zdravotníkom, ktorí robia všetko čo je v ich silách, aby sme šíriace sa ochorenie Covid-19 zdolali. Sami to však nezvládnu, pretože aj tí, ktorí pomáhajú, potrebujú pomoc. Rozhodli sme preto sa špičkovým zdravotníkom venovať špičkové prístroje. Na jednej strane by som bol rád, keby nebolo potrebné tieto prístroje použiť ani raz, zároveň však verím, že ak to bude nevyhnutné, ECMO pomôže zdravotníkom zachrániť životy.“

„V dnešnej ťažkej situácii cítime zodpovednosť pomôcť tam, kde môžeme. Rozhodli sme sa podporiť Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, pretože práve v hlavnom meste hrozí najvyššie riziko rozšírenia nákazy a zároveň však prístroje poslúžia pre širšiu spádovú oblasť. Veríme, že týmto darom dokážeme zabezpečiť lekárom lepšie možnosti na záchranu života pacientov v týchto mimoriadnych časoch,“ uviedol generálny riaditeľ Kaufland Slovenská republika Paul Pauls.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.