29. 04. 2022 McDonald’s Slovakia

McDonald’s Cup okrem futbalových turnajov rozbieha novinku – školské krúžky futbalu pre deti v školách

Červenú kartu športu v školách dala na čas pandémia. Prichádzajúca jar však prináša konečne uvoľňovanie opatrení a návrat k „normálu“ aj v oblasti školského športu, či už na telesnej výchove alebo v mimoškolských aktivitách. Podporiť záujem chlapcov a dievčat o kolektívne športovanie a futbal na základných školách má za cieľ krúžok Po škole s McDonald´s Cupom. Rozbieha sa od polovice marca na 30 základných školách v spolupráci so spoločnosťou McDonald´s a Slovenským futbalovým zväzom. Krúžky futbalu sú pre deti zdarma a zapojí sa do nich približne 400 malých športovcov.

Po škole s McDonald’s Cupom – je školský športový krúžok, ktorý je súčasťou najväčšej školskej futbalovej postupovej súťaže detí 1. stupňa ZŠ na Slovensku McDonald’s Cup. Práve v súčasnej dobe prináša krúžok futbalu deťom ďalšiu možnosť pravidelnej pohybovej aktivity priamo na 30 športoviskách základných škôl. Ten sa bude realizovať jedenkrát týždenne pre žiakov prvého stupňa vo veku od 8 do 11 rokov a vždy po vyučovaní, po škole.

Deti sa počas pandémie výrazne menej hýbali, športovali, stretávali s kamarátmi na dvore. Pozastavené boli športové krúžky a telesná výchova. Zavreté zostali aj brány turnaja McDonald´s Cup, ktorý už skoro štvrťstoročie zapája takmer 2 500 školských futbalových tímov a 12 000 malých futbalistov a futbalistiek do celoročného pohybu a hrania futbalu. „Minulý rok sme preto pripravili sériu online video tréningov, ktoré jednoducho, bezpečne a zábavne ukázali školáčikom, ako môžu cvičiť a trénovať aj doma. Videá mali takmer milión vzhliadnutí. Pokračovať v motivácii aktívneho športu detí a rozvíjania pohybových zručnosti v rámci tímovej hry, sme v spolupráci s odborným garantom Slovenským futbalovým zväzom, ktorý čerpal inšpiráciu a mal pozitívnu skúsenosť z iného projektu futbalu v školách, priniesli nápad s rozbehnutím novinky, ktorou je športovo-futbalový krúžok pre deti priamo v školách po skončení vyučovania,“ hovorí Lucia Poláčeková z McDonald’s na Slovensku.

Mančaft budú trénovať tí najpovolanejší

Do krúžkov futbalu sa zapojí 30 vybraných základných škôl z celého Slovenska. Krúžky odštartujú od 14. marca 2022 a potrvajú do polovice júna 2022. „Krúžky bude organizovať kvalifikovaný tréner alebo trénerka s platnou futbalovou licenciou z lokálneho futbalového klubu alebo priamo učiteľ zo základnej školy, ktorý má taktiež takúto platnú licenciu. Zároveň bude zodpovedný za prípravu, organizáciu, vedenie, vyhodnotenie krúžkov, aj za bezpečnosť detí počas krúžku v areáli školy, školského dvora či v jeho blízkosti,“ vysvetľuje Vladimír Lupták zo Slovenského futbalového zväzu, ktorý je odborným garantom a spoluorganizátorom krúžkov futbalu.

Všetky ostatné náklady vrátane príspevkov pre základné školy na realizáciu krúžkov futbalu pokrýva McDonald´s Cup. Krúžky sú pre deti bezplatné a každá zapojená škola získa zároveň potrebné tréningové pomôcky, ako sú lopty, sieťky na lopty, rozlišovacie tričká či tréningové tričká pre školákov i trénerov, ktoré môže využívať počas celého školského roka.

Krúžok plný výhod

Deti potrebujú pohyb pre zdravý vývoj a tiež na posilnenie imunity. Krúžok Po škole s McDonald´s Cupom im to umožňuje. „Pomôže vybudovať v deťoch tímového ducha, osvoja si základné pohybové návyky, hravým spôsobom budú rozvíjať svoj potenciál a uspokoja aj svoje sociálne a emocionálne potreby, nakoľko zábava z pohybovo-športovej aktivity s kamarátmi v kolektívne pomáha zlepšiť fyzické aj psychické zdravie. Posilnia si koncentráciu a sebadisciplínu, čo im môže pomôcť aj pri dosahovaní lepších študijných výsledkov,“ vysvetľuje L. Poláčeková.

Nový ročník McDonald’s Cupu štartuje

Na jeseň 2021 vyhlásili organizátori turnaja – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Slovenský futbalový zväz a spoločnosť McDonald´s po vyše roku už 23. ročník turnaja McDonald´s Cup, do ktorého sa prihlásilo 719 základných škôl. Školské futbalové tímy budú v marci a apríli súťažiť v okresných kolách a následne sa víťazné tímy stretnú v máji na krajských kolách. Osem krajských víťazov si zmeria sily počas dvojdňového celoslovenského finále v dňoch 9. – 10. júna 2022, kedy na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci spoznáme aj nového Majstra Slovenska.

Krúžky Po škole s McDonald´s Cupom zapájajú do futbalu školy žiakov i žiačky, ktoré doteraz v turnaji nesúťažili, a to je tiež jeden z cieľov – aby krúžky pomohli školám postaviť vlastný školský futbalový tím, ktorý možno už na budúci rok zabojuje o majstrovský titul.

Patrónom 23. ročníka turnaja je Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Žezlo patróna prebral od Mareka Hamšíka. Novou posilou v tíme, a zároveň ďalšou patrónkou turnaja a motiváciou pre malé futbalistky, je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová: „Šport ako taký, a špeciálne futbal, bol neoddeliteľnou súčasťou môjho detstva. Každý jeden turnaj či školská súťaž boli nezabudnuteľným zážitkom. McDonald’s Cup je bezpochyby už dlhé roky jedným z nich. Som preto rada, že sa môžem stať jeho súčasťou.“

Viac sa o krúžkoch futbalu a turnaji dozviete na www.mcdonaldscup.sk aj na facebookových profiloch www.facebook.com/-mcdcupsk.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.