06. 08. 2021

Tchibo dáva materiálom šancu, aby opakovane robili radosť

Spoločnosť Tchibo investuje veľa energie do inovácií v oblasti materiálov a opakovaného zhodnocovania textilu a dokazuje, že nie je odpad ako odpad. Dôležitou témou je recyklácia a upcyklácia cenných surovín a s tým súvisiace zníženie emisií CO2 a ochrana zdrojov. V skutočnosti to znamená, že v ponuke Tchibo nájdete napríklad bielizeň s čipkou z recyklovaných materiálov, oblečenie farbené prírodnými farbami alebo športovú módu z recyklovaných PET fliaš, rybárskych sietí a zvyškov nylonu.

Tento rok spoločnosť Tchibo prvýkrát využila na výrobu jemnej čipky pre kolekciu spodnej bielizne recyklované materiály. Na tento účel sa zhromaždili zvyšky vlákien a plastov, ktoré sa následne vytriedili, vyčistili a spracovali na novú surovinu na spriadanie. Výsledkom sú recyklované polyamidové a elastanové vlákna, ktoré spĺňajú vysoké požiadavky na kvalitu, vzhľad i jemnosť. Vďaka opakovanému zhodnoteniu materiálov odpadá – v porovnaní s výrobou „panenskej priadze“ – niekoľko výrobných krokov, čo vedie k úsporám vody a energie a k nižším emisiám CO2. Čipka z recyklovaných materiálov si získala obľubu i u zákazníkov, a preto Tchibo plánuje jej využitie aj pre ďalšie kolekcie tak, aby sa láska ku krásnej bielizni prepojila s láskou k prírode.

Ďalšia novinka tohto roka je v kolekcii s názvom Rodinný ekopiknik.

Vybrané oblečenie tejto kolekcie je farbené prírodnými farbami, ktoré sa získavajú z rastlinného odpadu poľnohospodárskej produkcie. Prostredníctvom opätovného využitia tzv. upcyklácie, zvyškov z rastlín, napríklad palmy serenoy plazivej alebo červenej repy, a tiež vďaka udržateľnému procesu výroby Tchibo chráni zdroje a znižuje spotrebu vody a energie. To všetko prispieva k ochrane klímy a podpore ekologicky šetrnej výroby. Používajú sa iba obnoviteľné suroviny, ktorých je na svete dostatok. „Obzvlášť dôležité pre nás bolo, aby sme nepoužívali materiály, ktorých pestovanie by znamenalo konkurenciu pre výrobu potravín, čo môžeme používaním rastlinného odpadu vylúčiť,“ hovorí Nanda Bergstein, riaditeľka oddelenia spoločenskej zodpovednosti Tchibo. Proces výroby je ekologicky šetrnejší než pri bežných farbách vyrábaných na báze ropy. Navyše sa do odpadových vôd dostane menej nebezpečných farbív než pri chemickom farbení. Súčasne klesá pri procese farbenia prírodnými farbivami spotreba vody a energie. Farby používané spoločnosťou Tchibo sú certifikované v súlade s GOTS (Global Organic Textile Standard) a testované ako toxikologicky neškodné.

Nesieme zodpovednosť za svet, v ktorom žijeme nielen dnes, ale v ktorom chceme žiť aj zajtra. Ide nám o ochranu životného prostredia a o rešpekt k ľuďom, s ktorými spolupracujeme. Preto naše výrobky vznikajú zodpovedným spôsobom,“ dopĺňa Nanda Bergstein.

Viac informácií na: https://www.tchibo.sk/udrzatelnost-v-tchibo-c400107029.html