02. 09. 2019 Plzeňský Prazdroj Slovensko

Zvuky prírody zosilneli aj vďaka podpore jednej zo značiek Plzeňského Prazdroja

Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si do neho človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvorili 1. septembra.

S nápadom vytvoriť takýto drevený megafón prišli štyria mladíci z občianskeho združenia Hlas lesa. Ich cieľom je dostať viac turistov do atraktívnych častí lesa na východe našej krajiny. „Veríme, že dreveným megafónom sa nám podarí prilákať ľudí do prírody a podporiť tak turizmus v celom regióne,“ vysvetlil zámer projektu jeden z autorov František Baláž.

Jedinečný projekt vznikol s podporou samosprávy obce Zlatá Baňa a značky Birell. „Obec prispela občianskemu združeniu pozemkom v našom katastri, a zároveň ďakujeme značke Birell, ktorá sumou 2 905 eur pokryla finančné náklady na výstavbu megafónu,“ uviedol starosta obce Zlatá Baňa Maroš Železník.

Východoslovenská obec je jediným slovenským mestom, ktoré takýto zážitok svojim obyvateľom a návštevníkom ponúka. „Na projekte dreveného megafónu sme spoločne s občianskym združením pracovali od marca. Jeho samotná výstavba trvala 50 hodín. Veľmi nás teší, že Birell nie len svojou chuťou, ale aj aktivitami sprostredkúva ľuďom kontakt s prírodou. Unikátny drevený megafón je práve takou aktivitou, ktorá prinesie nezabudnuteľné zážitky. V budúcnosti sa totiž môžete tešiť na prírodné symfonické koncerty. Hudobníci svoje umenie predstavia priamo v megafóne, čím sa vytvorí ešte intenzívnejší zážitok,“ uzavrel brand manažér značky Birell Josef Jalůvka.

Megafón váži 2,5 tony

Drevený megafón stojí neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami. Stavalo ho vlastnými rukami 15 chlapov vo svojom voľnom čase. Na výrobu používali drevo zo smreka. Pri budovaní megafónu sa poriadne zapotili. „Jadro megafónu tvorí sedem prstencov, ktoré pozostávajú celkovo zo 63 častí. Prstence sú prepojené tromi štvormetrovými hranolmi. Na dosiahnutie výsledného tvaru sme potrebovali 90 štvormetrových dosiek, 45 z nich tvorí vonkajší plášť, ďalšia polovica vnútro megafónu. Pri stavbe sme použili cca 10 kg klincov, čo spolu so skrutkami predstavuje okolo 2700 kusov,“ vymenoval Baláž, ktorý stál pri celej stavbe.

Do megafónu si môže človek sadnúť a okamžite nasávať zvuky prírody. Obrovská 2,5 tonová stavba má tvar deväťhranného ihlanu, a to zámerne. „Tento tvar má vlastnosť, vďaka ktorej koncentruje lúče a vlny odrážajúce sa od jeho stien do jedného bodu. Človek, ktorý bude sedieť v blízkosti tohto bodu, tak bude počuť zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia a môže pohodlne načúvať, čo mu les hovorí,“uviedol mladý autor. Autori samozrejme mysleli aj na to, aby takáto atrakcia nemala zlý vplyv na harmóniu lesa.

Megafón v číslach

Výstavba: viac ako 50 hodín

Počet dosiek: 90

Počet hranolov: 63

Nosná konštrukcia: 7 prstencov

Použité klince: 10 kg

Spojovacie časti: 126 ks

Počet pracovníkov: 15 chlapov

Druh dreva: smrek

Váha: viac ako 2,5 t

Dĺžka: 4,2 m

Šírka: 2,5 m

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.