31. 05. 2019

Charta diverzity oslávila druhé narodeniny, má už 65 signatárov

Diverzita vo firemnom prostredí, ale aj v spoločnosti búra stereotypy a dáva príležitosť všetkým bez rozdielu veku, farby pleti, pohlavia či sexuálnej orientácie. V posledných týždňoch však podpora rozmanitosti dostala hneď niekoľko skúšok. Jedným z mnohých príkladov sú odmietnuté dotácie pre LGBT podujatia. Práve na túto udalosť sa rozhodli zareagovať signatári Charty diverzity Slovensko – Slovenská sporiteľňa a Vacuumlabs, ktorí 30. mája pri príležitosti Dňa diverzity podporili mimovládne organizácie.

Firmy chcú vynahradiť neschválené dotácie

Mimovládne organizácie Iniciatíva Inakosť, Dúhový PRIDE Bratislava a divadlo NOMANTINELS v nadväznosti na zamietnutie žiadostí o dotácie na podporu znevýhodnených skupín zverejnili výzvu na podporu kultúrnych aktivít LGBT ľudí na Slovensku. Partnerom výzvy sa stala Slovenská sporiteľňa, signatár Charty diverzity, ktorá dlhodobo podporuje projekty, ktoré pomáhajú znevýhodneným skupinám obyvateľstva. „Sme presvedčení, že všetci ľudia majú rovnaké práva a že pre modernú krajinu je rôznorodosť prospešná. Práve kultúra a umenie nám totiž dokážu sprostredkovať nový uhol pohľadu a pomôžu pochopiť problémy, s ktorými sa menšiny stretávajú,“ uviedla  Alexandra Habeler-Drabek, členka predstavenstva Slovenskej sporiteľne.

Najväčšia slovenská banka organizátorom daruje 3 000 EUR a poskytne ďalších až 6 000 EUR ako tzv. „matching“, v rámci ktorého zdvojnásobí vyzbieranú sumu. Každé euro, ktoré v rámci kampane podporovatelia pošlú, bude mať vďaka Slovenskej sporiteľni dvojnásobnú hodnotu. Do výzvy sa zapojila aj spoločnosť Vacuumlabs, ktorá sa práve na Deň diverzity stala signatárom Charty diverzity. Mimovládne organizácie sa firma rozhodla podporiť sumou 10-tisíc EUR.  Matej Ftáčnik z Vacuumlabs na stretnutí vyzval aj ďalšie firmy, aby sa pridali k výzve. Detaily výzvy sú dostupné na stránke www.zafarebnukulturu.sk.

Chartu diverzity podpísalo už 65 firiem      

Dobrovoľná iniciatíva Charta diverzity podporovaná Európskou komisiou bola spustená 30. mája 2017. Slovensko bolo 18. krajinou EÚ, kde vznikla národná Charta, dnes už má svoju Chartu 21 krajín EÚ.

Druhé narodeniny Charty sme oslávili diskusiou v bratislavskom Foxforde na tému „Rola lídra v podpore diverzity a inklúzie vo firmách“. Rečníkmi boli Alexandra Habeler-Drabek zo Slovenskej sporiteľne, Stephen Caulfield z Dell a Richard Biznár z KOSIT.

Chartu diverzity dodnes podpísalo už 65 signatárov, medzi ktorými sú firmy, štátne inštitúcie, médiá či ambasády a týka sa viac ako 65-tisíc zamestnancov. Novými signatármi, ktorí sa včera svojím podpisom zaviazali k rovnakému zaobchádzaniu a k podpore diverzity a inklúzie na pracovisku sú: Adidas, Citibank Europe plc –  pobočka zahraničnej banky, Francúzsko-slovenská obchodná komora, GA Drilling, Jobintegra, KOSIT, Letmo SK, Lidl SR, Mondelez, Orange SlovenskoPixel Federation, Salesianer Miettex, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Tesco Stores SR a Vacuumlabs.

Viac informácií o Charte nájdete na www.chartadiverzity.sk

 

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.