14. 06. 2024 Všeobecná úverová banka

Digitálny sprievodca Lesmír

Tím občianskeho združenia Lesmír na čele so známym filmárom a ochranárom Erikom Balážom vytvorili úspešnú mobilnú aplikáciu s digitálnymi náučnými chodníkmi vo viacerých lokalitách Slovenska s podporou VÚB banky.

Občianske združenie Lesmír sa orientuje na zážitkové vzdelávanie o slovenskej prírode a zdôrazňuje, prečo je dôležité ju ochraňovať. Začali sa organizovať zážitkové a poznávacie exkurzie do tatranskej prírody pod vedením skúsených sprievodcov, ktorí nadšencov prírody zaviedli na miesta, kde sa inak sami nedostali. Zatiaľ sú jednými z mála, ktorí propagujú takýto typ vzdelávania s profesionálnymi sprievodcami.

V partnerstve s Nadáciou VÚB Lesmír rozbehol program nového druhu spoznávania krás prírody skrze online priestor. Aplikácia Lesmír, vreckový spoločník, funguje ako digitálny sprievodca prírodou, vďaka ktorému je možné objaviť tajomstvá divočiny a poukazuje na veci a miesta, ktoré si bežne nevšimneme.

V aplikácií Lesmír sa tiež skrývajú tematické náučné chodníky, ktoré vedú po konkrétnych trasách v prírode, v rôznych častiach Slovenska. Aplikácia naviguje po trase vybraného chodníka a postupne na základe polohy odomyká krátke náučné videá o mieste a polohe. Dobrou správou je, že Lesmír funguje aj bez signálu. Pred výletom si stačí stiahnuť dáta k danému chodníku a potom už len ísť na začiatok turistickej trasy.