19. 06. 2023 U. S. Steel Košice

Dobrovoľníci pomôžu pri údržbe historických rušňov aj pri výrobe prístreškov pre zvieratá

Zamestnanci hutníckej firmy budú nezištne pomáhať viacerým organizáciám už tento víkend. Pôjdu darovať krv alebo brigádovať na miesta, kde sa desiatky ochotných rúk zídu pri revitalizácii areálov pre deti, pri starostlivosti o životné prostredie či zvieratá. V poradí už 17. ročník dní dobrovoľníkov Hutníci pre Košice sa uskutoční 16. a 17. júna 2023 a do vybraných aktivít sa môže zapojiť i široká verejnosť.

Podujatie začína Hutníckou kvapkou krvi v piatok ráno v Hematologicko-transfúznom oddelení Nemocnice AGEL Košice – Šaca vo Vstupnom areáli U. S. Steel, kde sú pripravení plynule vybaviť viac než 80 bezplatných darcov. Spracované červené krvinky či krvná plazma pomôže ľuďom s vážnymi ochoreniami, po úrazoch i operáciách. Podľa primárky oddelenia Annamárie Bratkovej však prináša darovanie viaceré benefity aj samotným darcom. „V prvom rade dobrý pocit, že pomôžem inému človeku. Krv nie je nahraditeľná iným materiálom, dá sa získať len darovaním. Okrem toho sa darcovi vytvoria nové krvinky, dozvie sa svoju krvnú skupinu aj výsledky ďalších vyšetrení.“

V sobotu dopoludnia dobrovoľníci pomôžu pri revitalizácii veľkého areálu Botanickej záhrady UPJŠ i Centra pre deti a rodiny na Hurbanovej ulici. Na detskej železnici pomôžu pri údržbe rušňov i úprave okolia 4-km trate a v ZOO budú natierať oplotenie výbehu pre antilopy a čistiť areál od náletových drevín. V útulku pre zvieratá pri Haniske vyrobia ďalšie prístrešky pre psíkov a do dobrovoľnej pomoci sa tu zapoja aj niektorí členovia majstrovského tímu HC Košice.

Prezident U. S. Steel Košice James Bruno je na kolegyne a kolegov veľmi hrdý. „Je pre nás dôležité byť súčasťou komunity. Každý rok vidíme veľký progres na miestach, kde pomáhame. Je úžasné vidieť, akú veľkú zmenu prinášajú v komunite naši zamestnanci.“

V piatok i v sobotu môžu hutníci i obyvatelia mesta darovať dámske a pánske sezónne oblečenie a obuv, najmä tričká, krátke nohavice, mikiny, tepláky či tenisky. V 34 zariadeniach Arcidiecéznej charity v Košiciach uvítajú aj trvanlivé potraviny, posteľnú bielizeň, kuchynské a hygienické potreby. Zberné miesto bude v piatok od 12.00-18.00 hod. a v sobotu od 8.00-15.00 hod. v centre Arcidiecéznej charity na Masarykovej 2 (v areáli ZŠ a MŠ), ako aj na Triede SNP 24 v OZ Jeseň života, kde so zbierkou pomáhajú hutníci na dôchodku.

Podrobnejšie na webe: U. S. Steel Košice – Dobrovoľníctvo (usske.sk)