21. 11. 2023

Firmy opäť prejavili svoju štedrosť počas jesennej materiálnej zbierky

Jesenná materiálna zbierka pre občianske organizácie je už pravidelnou a obľúbenou aktivitou, do ktorej sa každoročne zapájajú členské firmy združenia Business Leaders Forum aj pracovnej skupiny Firmy komunite.

Chuť pomáhať a darovať prejavilo tento rok 29 firiem, ktoré zbierali potreby pre viac ako 40 organizácií – tie si vybrali z poskytnutého zoznamu alebo oslovili tie, s ktorými pravidelne spolupracujú. Organizácie v jesennom období prejavili záujem najmä o drogériu a hygienické potreby, kancelárske a kreatívne potreby, oblečenie sa zbieralo menej ako obvykle. Do zbierky sme prispeli aj my v Nadácii Pontis a pomoc venovali Centru sociálnych služieb Javorinská v Bratislave a Farskej charite v Seredi.  

Dobré príklady z firiem po celom Slovensku

Ako Nadácia Pontis pravidelne oslovujeme organizácie nielen v Bratislave, ale aj v iných regiónoch. Cieľom je rozšíriť pomoc do všetkých krajov a zároveň poskytnúť firmám priestor zapojiť ich pobočky a kancelárie aj v iných mestách. Veľmi nás teší, že sa firmy a organizácie navzájom prepájajú a pomáhajú aj v regiónoch. 

VÚB Banka si pre svoju zbierku vybrala napr. aj organizáciu DD a DSS Senium v Banskej Bystrici. Od riaditeľky Jany Dupákovej dostali zamestnanci a zamestnankyne banky aj poďakovanie: ,,Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým zamestnancom VÚB, ktorí sa zapojili do zbierky pre naše zariadenie. Toaletné potreby aj hry odovzdáme našim klientom. Ste úžasní. Ďakujeme!“ Pomohli aj organizácii Dorka n.o. v Prešove, kam putovali knihy, spoločenské hry, drogéria aj vybavenie do domácnosti.  

Zdroj: VÚB banka

Do Prešova zasa putovala pomoc z Heineken Slovensko. Jana Hrubcová, ktorá je koordinátorkou zbierky hovorí, že sa už stala prirodzenou súčasťou ich života a aktivít vo firme: Realizuje pravidelne na jar a jeseň, ľudia sa už priebežne pripravujú, doma si odkladajú veci a sami sa dopytujú, či sa bude opäť vo firme realizovať. Tešíme sa, že sa Tým, že sa zapája stále viac ľudí. 

Zdroj: Heineken Slovensko

Accenture sa do zbierky zapojilo až 46 ľudí, ktorí mohli pomôcť podľa svojich preferencií organizáciám Nosene, Útulok v Pezinku aj Domov sv. Jána z Boha. Celkovo sa im podarilo vyzbierať 59 veľkých vriec materiálnej pomoci. 

Zdroj: Accenture

Jednou zo zapojených firiem bola aj Tatra banka. „Zbierka je u nás tradíciou už viac ako 10 rokov, ľudia sa z toho veľmi tešia a aj kvalita vecí sa stále zvyšuje, povedala Zuzana Ondrová, koordinátorka firemnej zbierky.

Ako urobiť dobrú materiálnu zbierku vo firme?

  • venujte príprave a realizácii zbierky dostatok času,
  • hneď po výbere organizácie si s kontaktnou osobou zavolajte a dolaďte potreby organizácie,
  • využite všetky osvedčené kanály na internú komunikáciu, aby sa možnosť zapojiť sa dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí vo firme,
  • zbierajte naozaj len to, čo organizácia potrebuje – často nemajú kapacitu na veci, ktoré vaši ľudia prinesú, lebo sa ich chcú len zbaviť,
  • pred odovzdaním zbierku skontrolujte – dbajte na to, aby bolo oblečenie čisté a zbierka obsahovala veci podľa zoznamu (ak sa napr. zbiera pánske oblečenie, aby neobsahovala detské alebo iné…), 
  • ak máte tú možnosť, odvezte zbierku do organizácie – vytvoríte si tak bližší vzťah, dozviete sa viac o tom, čo organizácia robí, aké sú jej potreby a ako by ste jej mohli pomôcť najbližšie,
  • vypýtajte si od organizácie spätnú väzbu – ak ju dostanete, zdieľajte poďakovanie s ľuďmi vo firme.

  Ďalšia materiálna zbierka nás čaká už vo februári. Ak chcete pomáhať alebo pomoc potrebujete, dajte nám o sebe vedieť mailom na paulina.hroncekova@nadaciapontis.sk.