20. 09. 2021 Všeobecná úverová banka

Kalvária v Banskej Štiavnici je vo svete známa vďaka Nadácii VÚB

Banská Štiavnica ocenila Nadáciu VÚB banky, a tým vyjadrila obrovskú vďaku za 13-ročnú podporu Kalvárie a iných, menších projektov na území mesta. Cena bola odovzdaná počas Salamandrových slávností mesta Banská Štiavnica dňa 10. septembra 2021. Za VÚB banku ju prevzala pani Jana Koleničová.

Spolupráca medzi Nadáciu VÚB a Kalvárskym fondom začala ešte v roku 2008. Kalvária bola v tom čase zapísaná do zoznamu 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Dnes, po 13 rokoch spolupráce, je väčšina prác dokončená a z neznámej Kalvárie sa stala pamiatka svetového formátu, ktorú ročne navštívi vyše 100-tisíc návštevníkov.

Kalvársky fond aktuálne dokončuje fresky v Strednom kostole a postupne dopĺňa zničenú alebo odcudzenú sochársku výzdobu. Hlavným nákladom sa v posledných rokoch stala pravidelná údržba už obnovených objektov a areálu, aby sa príbeh devastácie nezopakoval. 

Nadácia VÚB okrem kalvárie podporila v meste aj menšie projekty pri obnove židovského cintorína a portálu brány historického cintorína pri Frauenbergu. Celkovo tak Nadácia VÚB prispela na obnovu kultúrneho dedičstva lokality UNESCO Banská Štiavnica sumou
1 300 000 €. Rastúci význam Kalvárie potvrdila aj Slovenská pošta, ktorá v tento deň vydala známku s motívom Horného kostola na Kalvárii. Známka vyšla nákladom 180 000 kusov v hodnote 1,85 € a môže sa posielať aj do zahraničia. A tak sa Kalvária dostane do celého sveta!

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.