10. 05. 2022 COOP Jednota Slovensko

Nadácia COOP Jednota prispela Fakultnej nemocnici Trnava na videolaryngoskop v hodnote 10 000 eur

Nadácia COOP Jednota pokračuje v podpore slovenského zdravotníctva aj v roku 2022. Fakultnej nemocnici Trnava venovala 10 000 eur na zakúpenie videolaryngoskopu na uľahčenie intubácie pacientov. Používať sa bude na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny.

Uplynulé dva roky azda viac ako kedykoľvek predtým potvrdili, že zdravie je nesmierne cenné a zároveň neuveriteľne krehké. V COOP Jednote si dlhodobo uvedomujeme, že napriek množstvu vynikajúcich lekárov slovenské zdravotníctvo potrebuje finančnú pomoc. Každý príspevok v charitatívnej sfére má svoj význam, za každou venovanou sumou stojí reálna pomoc človeku. Zakúpené lekárske prístroje v rámci nadačného programu podpory zdravotníctva sú určené pre širokú verejnosť, slúžia chorým ľuďom, ktorí našu pomoc potrebujú najviac,“ uviedol Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednoty Slovensko a zároveň správca Nadácie COOP Jednota.

Zakúpený videolaryngoskop s príslušenstvom bude slúžiť pacientom Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Fakultnej nemocnice Trnava. Podľa slov Jarmily Železkovovej, primárky Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny, je najväčší prínos videolaryngoskopu v uľahčení endotracheálnej intubácie. Zabezpečuje plnú vizualizáciu dýchacích ciest aj vizualizáciu hlasiviek. Okrem toho je ľahko ovládateľný.

,,V mene vedenia Fakultnej nemocnice Trnava a Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny by som sa veľmi rád poďakoval za moderný videolaryngoskop, ktorý zlepší poskytovanú zdravotnú starostlivosť našim pacientom. Zároveň pomôže pri zdravotníckych výkonoch, nakoľko je vďaka nemu možné intubovať pacienta prakticky v akejkoľvek polohe,“
povedal Viliam Vadrna, námestník riaditeľa pre lekárskopreventívnu starostlivosť vo Fakultnej nemocnici Trnava, ktorá je najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v Trnavskom kraji. Na 641 lôžkach odlieči viac ako 20 tisíc pacientov ročne. KAIM poskytuje starostlivosť pacientom po závažných polytraumách, perioperačnú starostlivosť pred, počas a po veľkých operačných výkonoch, pacientom so septickým stavom a so zlyhávaním základných životných funkcií.

Fakultnú nemocnicu Trnava podporila Nadácia COOP Jednota prostredníctvom spotrebného družstva COOP Jednota Trnava. Uvedomujeme si, že zdravie je najväčšia hodnota pre každého z nás, preto je pre nás pomoc zdravotníctvu samozrejmá. V minulosti sme taktiež viackrát  podporili  Fakultnú  nemocnicu  Trnava a Nemocnicu Alexandra Wintera v Piešťanoch  spolu v hodnote viac ako 30 000 €,“ skonštatoval Ján Štrbo, predseda predstavenstva spotrebného družstva COOP Jednota Trnava. Regionálne spotrebné družstvo sa cez Nadáciu COOP Jednota zapája aj do projektu zameranom na podporu lokálnych komunít.  V minulých rokoch   podporilo projekty v Žlkovciach, v Leopoldove, v Trnave, v Dechticiach a v Červeníku.  Zároveň podporuje spoločenské, kultúrne a športové  činnosti vo svojom regióne.

Nadácia COOP Jednota si uplynulý rok pripomenula 20. výročie svojho vzniku. Slovenské zdravotnícke zariadenia podporuje už dlhodobo. V roku 2021 prispela na zlepšenie starostlivosti o pacientov v deviatich slovenských nemocniciach sumou viac ako 71 000 eur.