05. 10. 2021

Pandemická doba potrebuje odvážnych lídrov, hovoria CEOs firiem z Business Leaders Forum

Výročné stretnutie riaditeliek a riaditeľov členských firiem Business Leaders Forum hosťoval súčasný prezident združenia, CEO spoločnosti ESET, Richard Marko. Na stretnutí otvoril otázku nevyhnutnosti odvahy ako hodnoty, vďaka ktorej môže spoločnosť ustáť ťažké časy.

Odvaha je jednou z kľúčových hodnôt ESET-u a aj vďaka nej sa firma za 30 rokov svojej existencie presadila na globálnom trhu. Mať odvahu trvať na hodnotách a stavať na faktoch je podľa R. Marka kľúčové pre firmy aj v aktuálnej situácii, kedy spoločnosť čelí dezinformáciám a prehlbuje sa nedôvera. „Len ak sa budeme držať hodnôt a faktov, môžeme napredovať,“ uviedol.

Firma ako zdroj dôveryhodných informácií

Podľa globálneho prieskumu Edelman Trust Barometer až 86 % ľudí očakáva, že CEOs sa budú aktívne vyjadrovať k celospoločenským problémom. Očakávania verejnosti na firmy sa za posledné obdobie výrazne zvýšili a objavili sa aj nové oblasti, kde by sa mali angažovať. Ide najmä o zabezpečenie toku spoľahlivých a dôveryhodných informácií smerom k zamestnancom, a tým aj k celej komunite.

Potrebu prinášať fakty a vyvracať dezinformácie cítia aj zamestnávatelia. „Vnímame ako našu povinnosť byť stabilným a dôveryhodným partnerom pre našich ľudí. Súčasťou toho je aj poskytovanie jasných informácií porozumiteľným spôsobom,“ povedal na stretnutí riaditeľ spoločnosti Whirlpool Slovakia Michal Major.

Kde končí štát, začína spoločenská zodpovednosť

Dezinformácie vzbudzujú neistotu a strach. Aktuálne ich negatívny dopad môžeme pozorovať najmä v súvislosti s očkovaním. Mnohé firmy aktívne podporujú očkovanie zamestnancov a zamestnankýň. Umožňujú vziať si deň voľna, organizujú semináre s epidemiológmi a reagujú na možné obavy ľudí. V snahe ochrany zdravia na pracovisku však narážajú na legislatívu – zamestnanec napríklad nie je povinný informovať svojho zamestnávateľa o tom, či je očkovaný alebo nie.

Zaočkovanosť na pracoviskách najefektívnejšie podporuje pozitívna motivácia, empatická komunikácia, ale zároveň aj jasne dané pravidlá, zhodli sa na stretnutí riaditeľky a riaditelia členských firiem Business Leaders Forum.