21. 12. 2020 McDonald’s Slovakia

Pri McDonald’s reštauráciách sa objavujú jedinečné vtáčie búdky

V súčasnosti sa svojím životným štýlom čoraz viac odkláňame od prírody, hoci téma ochrany prírody rezonuje stále častejšie. Prírode a jej obyvateľom pritom môžu ľudia  pomáhať aj malými skutkami. Obľúbená sieť reštaurácií McDonald’s sa rozhodla na Slovensku vytvoriť originálne vtáčie búdky pre ohrozené druhy vtáctva. Pri svojich 20 reštauráciách naprieč celým Slovenskom ponúka malým operencom bezpečné miesto, kde môžu počas zimných mesiacov skloniť hlavu a zahniezdiť.

Mnohí z nás si neuvedomujú, že mestské vtáctvo nie je ani zďaleka iba kozmetickým doplnkom  našich ulíc či parkov. A prečo vtáky vôbec potrebujeme? Sú nezastupiteľnou súčasťou životného prostredia. Okrem štandardnej užitočnosti nám spestrujú každodenný život svojou prítomnosťou, spevom, našej mysli dodávajú stimuly, ktoré fádna mestská infraštruktúra nikdy nenahradí. A podľa vedcov robí pozorovanie vtáctva ľudí šťastnejšími. Ich štebot pôsobí upokojujúco, no predovšetkým nás zbavujú škodcov a hmyzu. Napriek ich nemalému významu, častokrát vtákom nevedomky škodíme. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ich z roka na rok ubúda. Jedným z najzásadnejších dôvodov je nedostatok vhodných miest na hniezdenie. Vytvoriť si „strechu nad hlavou“ im znemožňujú i nové zateplené fasády bytových domov.

Riešenie je pritom veľmi jednoduché – sú ním vtáčie búdky. Práve tie vtákom umožňujú vytvoriť si bezpečné miesto na hniezdenie, a to hlavne v zimnom období. „Zodpovedný prístup je súčasťou filozofie nášho podnikania a uvedomujeme si dôležitosť každej iniciatívy v prospech symbiózy s prírodou. Veľmi nás preto potešil záujem o spoluprácu s profesionálmi v oblasti ornitológie a vytvorenie dvadsiatich vtáčích búdok, ktoré v týchto dňoch umiestňujeme pri našich vybratých reštauráciách McDonald’s. Súčasťou projektu je správne osadenie vtáčích búdok a tiež preškolenie našich zamestnancov, aby vedeli, ako správne búdky osádzať a následne sa o ne starať, aby plnili svoj význam a boli vhodným miestom pre zabývanie sa malého vtáctva. K tejto našej iniciatíve sa môže pridať každý a umiestniť malú vtáčiu búdku napríklad na balkóne, či v záhrade. Spoločne tak môžeme zachrániť nejedného operenca, “ povedala Lucia Poláčeková, PR Supervisor pre McDonald’s na Slovensku.

Dvadsať nových domčekov pre vtáctvo pri McDonald’s reštauráciách

McDonald’s Slovensko sa v spolupráci s malou rodinnou firmou ORNIS Birds Control, Monitoring & Protection pustil do výroby búdok pre vtáčiky. Spoločne vytvorili 20 nových domčekov pre malé vtáctvo naprieč celým Slovenskom, ktoré sa z nich potešia už teraz, v zimnom období. Hravé vtáčie búdky sú, navyše, vymaľované ekologickými farbami. Spoločnosť si zároveň uvedomuje, že osádzanie vtáčích búdok a starostlivosť o ne je svojim spôsobom malá veda. „Sme veľmi radi, že spoločnosť McDonald’s sa rozhodla s nami nadviazať spoluprácu a popri vlastných reštauráciách umiestniť vtáčie búdky, ktoré sú v mestskom prostredí jednou z najvhodnejších alternatív, akou je možné kompenzovať nedostatok hniezdnych príležitostí. Jedna-dve búdky znamenajú jeden veľký strom s hniezdnymi dutinami. Starých stromov v mestách rýchlo ubúda, nahrádzame ich mladými zdravými jedincami, to však vtákom nestačí. Je úctyhodné a povzbudivé, že sa nájdu firmy, ktoré myslia aj na vtáky a vývesom vtáčích búdok motivujú ďalších ľudí k takejto užitočnej „zelenej“ aktivite. Nie je to len praktická pomoc sýkorkám, žltochvostom či vrabcom, ktorých v posledných desaťročiach výrazne ubudlo, ale aj environmentálna výchova dnešnej mladej generácie, ktorá je pravdepodobne tou poslednou nádejou tejto planéty,“ upresnil ornitológ Radovan Jombor zo spoločnosti ORNIS Birds Control.