16. 11. 2020 TESCO STORES SR

Tesco podporilo Svetový deň predčasne narodených detí

Na Slovensku si tradične 17. novembra pripomíname Deň boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodný deň študentstva. Pre mnoho rodín s deťmi má však práve 17. november aj ďalší dôležitý význam. Práve na tento dátum totiž pripadá Svetový deň predčasne narodených detí. Tesco sa tento rok rozhodlo podporiť slovenské aj české mamičky, ktorých bábätká sa už nemohli dočkať, kedy sa spolu prvýkrát uvidia. Tesco im darovalo balíčky výrobkov vlastnej značky kozmetiky pre najmenších pod názvom Fred&Flo, aby im uľahčilo starostlivosť o ich malé bábätká, keď si ich budú môcť konečne odviezť z nemocnice domov.

Tesco pomohlo s obstaraním výbavičky pre 100 slovenských mamičiek. V balíčkoch nájdu napríklad plienky, prebaľovacie podložky, krém proti zapareninám, telový olej a vlhčené obrúsky. Balíčky putovali vďaka pomoci Tesca do 9 slovenských pôrodníc vrátane Neonatologickej kliniky JLF UK a UN v Martine, Kliniky neonatológie LF UPJŠ a DFN v Košiciach či  Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„Keď sa moja dcéra pred štyrmi rokmi narodila, vážila len 800 gramov. Viem teda, aký strach rodičia nedonosených detí pociťujú a ako dôležitá je kvalitná zdravotná starostlivosť. Verím, že darčekové balíčky mamičky potešia a zároveň im pomôžu s výberom kozmetiky pre ich bábätká. Práve s kozmetikou totiž deti prichádzajú do styku každý deň, a preto je veľmi dôležité, aby nielen príjemne voňala, ale najmä aby obsahovala iba kvalitné prísady a jemne sa starala o pokožku bábätka,“ vysvetľuje Tereza Berkes, manažérka vlastnej značky Tesco.

Na celom svete sa predčasne, teda do 37. týždňa tehotenstva, narodí každý rok 15 miliónov bábätiek, čo je každé desiate narodené bábätko. Hoci celosvetovo úroveň starostlivosti o predčasne narodené deti stúpa, približne milión týchto detí si ich rodičia nemôžu nikdy odviezť domov.

„Najmenšie bábätko, ktoré sa podarilo u nás zachrániť, malo 450 gramov. Pôrod sa uskutočnil približne v 24. týždni tehotenstva,“  hovorí Mgr. Renáta Jančovičová, vedúca sestra Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Dnes majú predčasne narodené bábätká od ukončeného 24. týždňa tehotenstva veľkú šancu na prežitie najmä vďaka intenzívnej lekárskej starostlivosti. S každým ďalším týždňom tehotenstva šance bábätka rapídne stúpajú, v 28. týždni sú šance na prežitie až 95 %. Hoci v rozvinutých krajinách spravidla nie sú nedonosené deti ťažko hendikepované, napriek tomu mávajú častejšie zdravotné problémy. Veľkým prínosom je pre ne nielen lekárska starostlivosť, ale aj skorý kontakt s rodičmi. „Veľmi pomáha aj prikladanie bábätka na telo matky, takzvané klokankovanie hneď, ako to dovolí zdravotný stav bábätka,“ dopĺňa Renáta Jančovičová.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.