09. 02. 2019 Accenture

Učme informatiku inak!

Počuli ste už o „Hour of Code“ (Hodine Kódu)? Ide o medzinárodnú iniciatívu, ktorá podporuje kreatívnu a zaujímavú výučbu informatiky dostupnú pre každého žiaka, v každej škole. Skvelá vízia, nemyslíte?

Počuli ste už o „Hour of Code“ (Hodine Kódu)? Ide o medzinárodnú iniciatívu, ktorá podporuje kreatívnu a zaujímavú výučbu informatiky dostupnú pre každého žiaka, v každej škole. Skvelá vízia, nemyslíte?

Nástrojom na jej dosiahnutie je komplexná metodika, ktorá je k dispozícii na stránke code.org a ktorá ponúka cvičenia pre výučbu programovania jednoduchým a hravým spôsobom, s využitím blokového programovania (block-based coding). So stránkou môžu pracovať tak študenti (vekové zameranie 5-99 rokov), ako aj učitelia v rámci výučby informatiky alebo v krúžkoch. Cvičenia sú vyskladané z hľadiska náročnosti postupne (od logických, propedeutických úloh, cez základné programátorské funkcie až po vytvorenie vlastnej online aplikácie) a využívajú motívy populárne medzi deťmi, preto ľahko pritiahnu a udržia si ich záujem.  Učitelia ich tiež zvládajú bez problémov a to aj bez predchádzajúcej skúsenosti s programovaním.

Na Slovensku sa k tejto vízii pripojila firma Accenture realizovaním školení „Hour of Code“ pre učiteľov.  Za tri roky vyškolili viac ako 340 učiteľov z celého Slovenska a aj vďaka svojmu dopadu získal tento projekt ocenenie Via Bona Slovakia 2017 v kategórii Sociálne inovácie.

Tento rok sa k Accenture pripojili ďalšie firmy aktívne v rámci Skupiny pre digitálne zručnosti Business Leaders Forum – ESET, Orange, Slovak Telekom a TNT, s cieľom sprístupniť školenia pre učiteľov vo všetkých okresoch na Slovensku, aby sa inovatívny spôsob výučby programovania a informatiky dostal k čo najviac žiakom. Okrem toho sa dobrovoľníci vo svojom voľnom čase venujú aj prekladu stránky code.org do slovenčiny, aby ju priblížili naozaj všetkým študentom aj učiteľom, bez ohľadu na ich znalosť angličtiny.

Vďaka iniciatíve firiem ESET a Orange bude školenie oproti minulým rokom obohatené aj o tému internetovej bezpečnosti. Práve v nej sa učitelia dostanú k materiálom a návodom, ako zaujímavým a aktívnym spôsobom žiakov učiť základy digitálnej bezpečnosti pri používaní počítačov či mobilných zariadení, ako sa vyhýbať rizikám na sociálnych sieťach, ale aj to, ako pútavo vysvetliť zložitejšie technické témy, ako napríklad útoky škodlivého kódu (malvéru).

Školenia učiteľov rozbiehame vo februári v mestách Bratislava, Pezinok, Galanta, Senec, Malacky, Martin, Liptovský Mikuláš a Žilina. Plánujeme pridávať ďalšie. Detailné informácie o obsahu školení, vrátane aktuálneho zoznamu termínov, je možné nájsť na stránke www.ds.blf.sk. Školenia sú primárne určené pre učiteľov základných škôl alebo osemročných gymnázií. Prejdeme si na nich ukážkovú hodinu kurzu Základy informatiky, učiteľov naučíme pracovať so stránkou code.org a vysvetlíme im základné pedagogické princípy jej využitia v triede. A potom si prejdeme novú časť školenia zameranú na internetovú bezpečnosť. Aj s ohľadom na obmenu a doplnenie obsahu školenia sú na ňom samozrejme vítaní aj tí učitelia, ktorí sa ho zúčastnili už v minulosti.

V prípade záujmu o účasť na školení vyplňte tento prihlasovací formulár. Ak momentálne nie je k dispozícii termín v konkrétnom okresnom meste,  zaregistrujte sa a my Vám raz mesačne pošleme zoznam nových termínov školení.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo ak máte záujem pomôcť s realizáciou školenia na škole v konkrétnom okresnom meste, kontaktujte nás emailom na adrese ucme.informatiku.inak@gmail.com

Budeme vďační za zdieľanie informácií o našich školeniach so školami a učiteľmi informatiky vo vašom okolí. Veríme, že sa nám opäť podarí prispieť k skvalitneniu výučby informatiky a budovaniu digitálnych zručností mladej generácie a tešíme sa na učiteľov zo škôl po celom Slovensku!

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.