03. 12. 2021 Plzeňský Prazdroj Slovensko

V grantovom programe Šariš ľuďom podporil pivovar 8 projektov sumou 16-tisíc eur

Slováci ukázali, že podpora tradícií a ich uchovávanie sú pre nich na prvom mieste. Dokazuje to aj verejné hlasovanie, ktoré dalo bodku za tohtoročným grantovým programom Šariš ľuďom. V aktuálnom ročníku podporili pivovarníci celkovo 8 neziskových projektov, medzi ktoré prerozdelili 15 000 eur. O extra prémii vo výške 1000 eur rozhodlo svojimi hlasmi viac ako desaťtisíc Slovákov. Ich srdcia si najviac získal projekt Revitalizácia hudobnej dielne Folklórneho súboru Dúbrava, ktorý si teraz môže zaobstarať nový cimbal.

Pivovar Šariš spolu s Komunitnou nadáciou Veľký Šariš spustili tento rok už po 18. krát  grantový program Šariš ľuďom, zameraný na podporu verejnoprospešných projektov z Prešovského kraja. Grant v celkovej výške 15-tisíc eur dostalo 8 občianskych združení. Pivovarníci pritom už tradične zapojili do rozhodovania aj verejnosť. Na základe verejného hlasovania udelili extra prémiu 1000 eur jednému z projektov. Vo veľmi tesnom hlasovaní dali ľudia najavo, že uchovanie tradícií a folklóru je ich srdcu najbližšie. Bonusovú sumu si tak vďaka hlasovaniu odnieslo OZ Prešovské kultúrne a spoločenské združenie, ktorého cieľom je zakúpiť nový cimbal pre Folklórny súbor Dúbrava.

Hudbu a tradície šíria už od roku 1979

Folklórny súbor Dúbrava už viac ako 40 rokov rozvíja povedomie o našich zvykoch a tradíciách, a to nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. Vďaka grantu vo výške 2000 eur a extra finančnej prémii 1000 eur bude môcť FS Dúbrava plnohodnotnejšie rozvíjať tradície východného Slovenska a podporovať mladé hudobné talenty, ktoré môžu v budúcnosti šíriť krásy slovenského folklóru. „Veľmi sa tešíme a sme vďační, že nám ľudia dali toľko hlasov. Náš cimbal už pomaly dosluhuje a na nový by sme si museli ešte počkať. Vďaka ľuďom, ktorí nám dali túto podporu, si budeme môcť zakúpiť nový cimbal aj spolu s puzdrom na jeho prenášanie, aby sme mohli všetkých tešiť nielen tancom, ale aj hudbou, a to čo najdlhšie,“ povedal vedúci folklórneho súboru, Pavol Fecenko.

Tradície, podpora mladých, ale aj turistické atrakcie

Zahlasovať za projekt mohli ľudia nie len z regiónu Šariš, ale z celého Slovenska. „Aj tento rok boli do nášho programu prihlásené zmysluplné projekty, ktoré sú dôkazom toho, aké dôležité je pre nás zveľaďovanie našej prírody a regiónu. To sú hodnoty, ktoré taktiež zdieľame v našom pivovare. Výsledky hlasovania verejnosti ukázali, že práve tradície sú tie, ktoré nás aj v ťažkých dobách všetkých spájajú. Odzrkadľuje to aj víťazný projekt, ktorý chce tieto hodnoty uchovať aj pre ďalšie generácie,“ hovorí Grzegorz Komora, manažér závodu, Pivovar Šariš.

O podporu ľudí sa uchádzalo osem projektov orientovaných na ochranu životného prostredia, či so zameraním na podporu a zachovanie významných miest a tradícií, ktoré posilnia potenciál regiónu. Projekty do hlasovania posunula grantová komisia programu Šariš ľuďom, zložená zo zástupcov šarišského pivovaru, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj. „Každý jeden projekt nesie v sebe krásny odkaz, ktorý chce zanechať ďalším generáciám. Teší nás, že ľudia z celého Slovenska chcú podporiť dobré projekty nezávisle od regiónu, v ktorom sa nachádzajú,“ uviedla Štefánia Lenzová, správkyňa Komunitnej nadácie Veľký Šariš.

Viac o tom, čo všetko prinesie obyvateľom regiónu Šariš grantový program Šariš ľuďom, sa dozviete na stránke www.sarisludom.sk

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.