20. 03. 2023 Všeobecná úverová banka

VÚB banka jedinečný projekt na záchranu včiel

To, že včely sú dôležitou súčasťou nášho ekosystému, vie skoro každý. Avšak nie každý vie, že ak raz prídeme o včely, môžeme prísť o krehkú rovnováhu v prírode. Opeľovanie je jedným z najdôležitejších procesov, ktorý prebieha v našej prírode. V Európe je dnes vyhynutím ohrozená približne desatina druhov včiel a motýľov. Ich počty klesajú a strácame aj jednotlivé druhy opeľovačov. Príčin je viacero a navzájom sa prelínajú a posilňujú. Za najzávažnejší dôvod ich úbytku vedci považujú stratu vhodného prostredia pre život opeľovačov, priestor pre zber potravy, párenie a hniezdenie. Okrem toho ich ohrozujú pesticídy a zmena klímy. Samostatnou ľudskou činnosťou, ktorá situáciu včiel zhoršuje asi najviac, je intenzívne poľnohospodárstvo.

VÚB banka už v minulosti venovala pozornosť záchrane včiel projektom a umeleckým dielom Reverse sun. Tentokrát v spolupráci so svetovou organizáciou WWF vytvorila jedinečný projekt, v rámci ktorého môže každý finančne prispieť na ochranu včiel. Vyzbierané peniaze sa použijú na vysadenie ovocných stromov a krov, vysievanie kvetnatých lúk minimálne v troch odlišných lokalitách na Slovensku. Zároveň všetky lokality budú zóny bez pesticídov.

Každý darca ako poďakovanie získa unikátny font (písmo) zo včelieho vosku, ktorý sme špeciálne vytvorili k projektu. Špeciálny voskový font je ručne vyrobený zo zbytkového včelieho vosku. Po jeho stiahnutí a nainštalovaní do vášho počítača je možné ho používať v akomkoľvek textovom editore.

Ak by ste sa aj Vy chceli zapojiť do tohto jedinečného projektu, všetky potrebné informácie, ako aj registráciu, nájdete tu: Font pre včely | WWF (panda.org)

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.