14. 06. 2019 Všeobecná úverová banka

VÚB banka: Záleží nám na duševnom zdraví našich zamestnancov

Téma duševného zdravia je v dnešnej dobe čoraz viac v kurze. Až štvrtina ľudí sa počas života stretne s duševným ochorením. Preto už nestačí myslieť len na svoje fyzické zdravie, ale aj na to duševné. Vo VÚB banke sme sa preto rozhodli pripraviť pre zamestnancov Dni duševného zdravia.

Cieľom tohto projektu bolo zamestnancom priniesť viac informácií o najčastejších duševných ochoreniach formou štyroch trojhodinových prednášok. Tie prebiehali od 27. mája do 12. júna 2019 na centrále VÚB. Počas prednášok sa im venovali odborníci – psychológovia, psychoterapeuti a kouči z firmy Wendy.

Zamestnanci mali možnosť dozvedieť sa niečo viac o depresii, pretože depresívne stavy zažíva množstvo ľudí a mnohí si na takýto stav zvyknú natoľko, že ho považujú za normálny. Zamestnanci zistili ako vyzerá a vzniká ozajstná „depka“, ako pomôcť ľuďom v depresii a ako sa z nej dostať.

Tí, ktorí majú v okolí blízkych alebo známych, ktorí trpia závislosťami, sa mohli zúčastniť ďalšej prednášky. Nerozprávalo sa len o fajčení a alkohole, ale aj o iných závislostiach, ktorými sú  postihnuté aj deti, ako napríklad závislosť na mobiloch.

Úzkosť je epidémia 21. storočia, ktorá súvisí aj s nástupom telefónov a počítačov, pretože „vďaka“ nim neustále riešime podnety z okolia a nemáme čas si vydýchnuť. Keďže ide o problém s postupným nástupom, s ktorým sa vieme naučiť žiť, vidíme ho na ostatných, ale nie na sebe, je naozaj potrebné, aby sme ho vedeli vo svojom živote identifikovať a predchádzať mu.

Na poslednej prednáške sa zamestnanci oboznámili so syndrómom vyhorenia s dôrazom nielen na pracovný, ale aj osobný život. Zamestnanci sa mohli dozvedieť ako pracovať so stresom tak, aby neprešiel do syndrómu vyhorenia, pretože je hrozbou pre všetkých ťažko pracujúcich ľudí, a tiež ako pomôcť tým, ktorí ním už trpia alebo k tomu smerujú.

Súčasťou Dní duševného zdravia bola aj prezentácia nového online programu „Povedz to Wendy“. Zamestnancom pomôže anonymne popísať problém, s ktorým si nevedia dať rady, či už sa týka jednotlivca alebo tímu. Cieľom tejto platformy je navrhnúť formu priamej psychologickej podpory pre zamestnancov VÚB.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.