11. 03. 2022

Zodpovedné firmy pomáhajú vojnou zasiahnutej Ukrajine

Prinášame vám aktuálny prehľad pomoci, ktorú vojnou zasiahnutej Ukrajine poskytli a ďalej poskytujú členské firmy Business Leaders Forum.

Vojna na Ukrajine nám opäť, rovnako ako dva roky pandémie, ukazuje silu spoločenskej zodpovednosti. Sú to práve firmy, ktoré veľmi promptne podávajú pomocnú ruku tam, kde štát nestačí. Pomáhajú finančne, materiálne, prepájajú sa s neziskovkami alebo pomáhajú priamo na hraniciach. Mnohé zo zodpovedných firiem, ktoré sú členmi Business Leaders Forum, už krátko po vypuknutí konfliktu poskytovali včasnú a adresnú pomoc.


ODPORÚČANIA PRE ZAMESTNÁVATEĽOV

Ako by sa mala zachovať spoločensky zodpovedná firma či organizácia? Dali sme dokopy 8 základných rád:

 • Otvorene komunikujte váš postoj. Prejavte solidaritu s Ukrajinou v externej aj internej komunikácii a vyslovte sa za kroky vedúce k zastaveniu agresie.
 • Zapojte sa do pomoci Ukrajine. Prispejte mimovládnym organizáciám a overeným iniciatívam, ktoré realizujú zbierky alebo pomáhajú priamo na hraniciach. Ich prehľad nájdete na: https://www.nadaciapontis.sk/novinky/ako-pomahaju-mimovladky-ukrajine/.
 • Vyhláste zamestnaneckú zbierku. Nezabúdajte však reagovať na aktuálne potreby. V týchto chvíľach je najviac potrebná finančná pomoc, no v najbližších dňoch predpokladáme dopyt po ďalších balíkoch s potravinami, hygienickými potrebami, dekami a pod.
 • Aktívne sa zaujímajte o prežívanie zamestnancov a zamestnankýň. Buďte empatickí a reagujte na ich strach a neistotu. V prípade potreby poskytnite zamestnancom aj psychologickú pomoc.
 • Ak vo vašej firme pracujú ľudia z Ukrajiny alebo tí, ktorí majú na Ukrajine svoju rodiny či blízkych, bezodkladne im ponúknite pomoc a zaujímajte sa o ich potreby.
 • Aktívne komunikujte svojim zamestnancom a zamestnankyniam, aby informácie o aktuálnom dianí čerpali z celoštátnych médií, oficiálnych orgánov a od najvyšších predstaviteľov SR.
 • Upozornite svojich zamestnancov na masívne šírenie dezinformácií. Apelujte na overovanie informácií a poskytnite im rady, ako sa vyhnúť manipuláciám.
 • Buďte otvorení prijatiu Ukrajincov a Ukrajiniek na Slovensko. Ak je to vo vašich možnostiach, poskytnite im dočasné ubytovanie alebo prácu. Hovorte o takejto forme pomoci aj so svojimi zamestnancami.

Accenture

Spoločnosť Accenture globálne vyčlenila 5 miliónov dolárov na podporu neziskových organizácií, ktoré poskytujú humanitárnu pomoc v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Na Slovensko venovala 200 000 $ na podporu organizácie Človek v ohrození.

Zamestnanci Accenture z celého sveta sa môžu zapojiť do finančnej zbierky na podporu lokálnych organizácií poskytujúcich humanitárnu pomoc, pričom firma navyše prispeje vo výške 100 % vyzbieranej sumy.

Lokálne sa tiež realizujú ďalšie aktivity, od finančnej a materiálnej pomoci až po zapojenie dobrovoľníkov. Firma poskytuje pre príbuzných zamestnancov Accenture telefonickú zdravotnú a psychologickú asistenciu priamo na Ukrajine aj v susedných štátoch, ako aj pomoc s dopravou a ubytovaním pre tých, ktorí opúšťajú Ukrajinu.

ESET

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu spoločnosť ESET oznámila, že zastavuje predaj produktov novým zákazníkom v Rusku a Bielorusku. Rozhodnutie sa týka domácich používateľov, firiem aj organizácií.

Nadácia ESET vytvorila fond na pomoc občanom Ukrajiny, do ktorého nateraz vložila 500 000 eur. Tieto prostriedky sa využijú na priamu pomoc a ako dar mimovládnym organizáciám Nadácia INTEGRA a UNICEF.

Firma tiež spustila zamestnaneckú finančnú zbierku a povzbudzuje svojich zamestnancov, aby sa aktívne ako dobrovoľníci zapojili do humanitárnych aktivít. Na tento účel im poskytne priestor v rámci pracovného času. Okrem toho zabezpečuje aj pomoc zamestnancom svojho ukrajinského obchodného partnera a ich rodinám, ktorým poskytuje ubytovanie a finančnú podporu.

COOP Jednota

Ukrajine pomáha aj COOP Jednota, a to priamo na hranici prostredníctvom svojich spotrebných družstiev na východe Slovenska. Krátko po vypuknutí ozbrojeného konfliktu v koordinácii s miestnymi obecnými úradmi umožnila starostom obcí, ktoré poskytujú ubytovanie utečencom a utečenkyniam, „nákup“ potravín vo svojich obchodoch úplne zadarmo.

COOP Jednota podporila tri charitatívne organizácie celkovou sumou tridsať tisíc eur patria Magna, Človek v ohrození a Adra, ktorej bolo poskytnutých aj niekoľko tisíc kusov dezinfekčných prostriedkov. COOP Jednota zároveň pomáha v regiónoch. Prostredníctvom spotrebných družstiev COOP Jednota (CJ) Čadca, CJ Žilina, CJ Prievidza a CJ Martin poskytne v týždennej periodicite potraviny a drogistický tovar  z vlastnej akciovej spol. COOP Jednota – Logistické centrum so sídlom v Hornom Hričove v celkovej hodnote 15 000 eur Diecéznej charite v Žiline, ktorá zabezpečuje ubytovanie, potraviny a iný potrebný materiál pre utečencov z Ukrajiny na východe Slovenska a v žilinskom regióne. COOP Jednota Senica zatiaľ poskytla finančnú pomoc Mestskému úradu Senica na nákup potravín do balíčkov pre utečencov. COOP Jednota Nové Zámky doručila kamión plný základných potrieb požadovaných vo vyhlásených zbierkach v niekoľko tisícovej hodnote.

Naďalej zostáva v úzkom kontakte s krízovým štábom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a ďalšími štátnymi orgánmi, obecnými úradmi, potravinovými samosprávami, charitatívnymi organizáciami, logistickými centrami a dodávateľmi.

ČSOB

Nadácia ČSOB spustila internú zamestnaneckú zbierku na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám. Každé získané euro zo zbierky Nadácia ČSOB zdvojnásobí a venuje humanitárnej organizácii Človek v ohrození.

Nadácia spustila aj výzvu na pomoc Ukrajine aj na portáli DARUJME.sk. Takto získané prostriedky tiež doplní o svoj príspevok a daruje Človeku v ohrození.

Plzeňský Prazdroj

Už v piatok 25. februára, deň po invázii ruských vojsk na území Ukrajiny, spoločnosť Plzeňský Prazdroj okamžite zareagovala a počas niekoľkých hodín otvorila zamestnaneckú finančnú zbierku pre organizácie Člověk v tísni a Človek v ohrození. Každý dar spoločnosť Plzeňský Prazdroj minimálne zdvojnásobí. Ku dnešnému dňu tak prispeli sumou vyše 120 000 EUR.

Uvoľnili priestory a pomohli ich zariadiť v služobných bytoch v Plzni, Veľkých Popoviciach a Nošoviaciach, kde sú už ubytované rodiny z Ukrajiny. Dobrovoľníci zabezpečovali a montovali nový nábytok do bytov.

Zamestnanci sa vo veľkom zapojili aj do zbierok hmotnej pomoci. Dlhodobá je spolupráca s mestom Plzeň, Veľké Popovice i Veľký Šariš. Šariš pomáha priamo svojmu partnerskému mestu Rakošino. Dobrovoľníci pomáhajú nielen s rozvozom materiálnej pomoci, ale napríklad aj s tlmočením a distribúciou občerstvenia v registračnom centre pre utečencov v Plzni. Na dobrovoľnícku činnosť môžu zatiaľ využiť dva dni voľna podľa kolektívnej zmluvy.

Desiatky paliet nealkoholických nápojov putovali Potravinovej banke v ČR, organizácii ADRA v Čechách i na Slovensku, ktorá distribuuje humanitárnu pomoc aj do Užhorodu a Mukačeva, dobrovoľníkom Slovenského Červeného kríža, a tiež do hotspotov a ubytovacích zariadení v Košiciach, Michalovciach a Prešovskom kraji.

Plzeňský Prazdroj na internom portály pravidelne aktualizuje informácie o tom, kde sú aké potreby materiálnych zbierok a kde sa dá zapojiť dobrovoľnícky.

Poisťovňa Generali

Do pomoci tým, ktorí museli pre vojnu opustiť svoje domovy, sa zapojila aj poisťovňa Generali. Spoločne s Generali Českou pojišťovnou podporia sumou 600 000 € organizácie pomáhajúce na Slovensku a v Českej republike ľudom, ktorí prichádzajú z Ukrajiny.

Svojim kolegom – zamestnancom a obchodníkom pochádzajúcim z Ukrajiny, poisťovňa poskytla finančnú a ďalšiu pomoc, aby sa mohli lepšie postarať o svojich blízkych. Viacerí pracovníci poisťovne pomáhajú aj priamo na hraniciach na východnom Slovensku, kde vyčerpaným ukrajinským rodinám poskytujú materiálnu pomoc.

V reakcii na vojnovú agresiu Ruska na území Ukrajiny skupina Generali prehodnotila svoju pozíciu v Rusku a potvrdila, že zatvorí svoje zastúpenie v Moskve, odstupuje zo svojich pozícií v predstavenstve ruskej poisťovne Ingosstrach, v ktorej vlastní menšinový investičný podiel  (v dôsledku toho Generali nemá žiadny vplyv na jej činnosť) a Europ Assistance, ktorá v krajine pôsobí, tu ukončí svoje podnikanie.

Heineken

Na podporu ľudí zasiahnutých touto absurdnou vojnou spoločnosť HEINEKEN poskytla spolu viac ako 1 milión EUR na účely potrebnej humanitárnej pomoci. Táto pomoc je určená pre miestne mimovládne organizácie primárne na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku a Maďarsku. Časť z uvedenej sumy, 300 000 Eur, bola venovaná organizácií Habitat for Humanity, ktorá od roku 1992 podporuje potreby rodín v strednej a východnej Európe.

HEINEKEN na Slovensku realizuje v prvej fáze pomoci finančnú a produktovú podporu. Finančne sme podporili organizáciu Červeného kríža na Slovensku a iniciatívu Kto pomôže Ukrajine, obidve vo výške 50 000 eur (spolu 100 000 eur). Ďalších 5 000 eur s rovnakým cieľom posielame aj Nitrianskej komunitnej nadácií, ktorá svoju pomoc ľuďom z Ukrajiny lokalizuje na kraj, kde má HEINEKEN svoj pivovar a sladovňu. Spoločnosť poskytla aj materiálnu pomoc a vo forme darovania chladničiek pre uskladnenie potravinovej pomoci.

Od začiatku vojny HEINEKEN podporuje iniciatívy na pomoc utečencom z Ukrajiny v Európe a spoločnosť sa rozhodla priamo podporiť aj vlastných zamestnancov, ktorí aktívne utečencom z Ukrajiny pomáhajú.

Zamestnanci môžu získať nasledujúce príspevky a dni voľna:

 • Jednorazový príspevok 1 500 eur v čistom na náklady spojené s relokáciou rodinných príslušníkov na Ukrajine + 5 dní voľna navyše potrebných pri pomoci s relokáciou.
 • Jednorazový príspevok 500 eur v čistom na náklady spojené s ubytovaním utečencov vo vlastnej nehnuteľnosti 2 dni voľna.
 • Dva dni voľna spojené s inou dobrovoľníckou činnosťou na pomoc utečencom pre všetkých zamestnancov, kt. prejavia záujem.

Navyše, spoločnosť HEINEKEN Slovensko zriadila pre všetkých svojich zamestnancov profesionálnu LINKU POMOCI, kde nájdu pomoc, podporu a poradenstvo 24 hodín denne, 7 dní v týždni. LINKA POMOCI je k dispozícií pre psychologické, právne a finančné poradenstvo.

Smerovanie ďalších finančných prostriedkov bude postúpené adresne vždy podľa aktuálnej potreby.

Aktualizované: 21.4.2022

Kaufland & Lidl

K pomoci utečencom a utečenkyniam sa pridali spoločne reťazce Kaufland a Lidl. V spolupráci so Slovenským Červeným krížom venovali na pomoc ľuďom zasiahnutých vojnou na Ukrajine 500 000 €.

Nadácia Volkswagen

Spolu so symbolickým vyjadrením spolupatričnosti sa nadácia jedného z najväčších súkromných zamestnávateľov rozhodla aj pre priamu pomoc. Organizácii Človek v ohrození, ktorá dlhodobo pracuje v téme humanitárnej pomoci, venovala dar 50 000 € na pomoc ľuďom zasiahnutých vojnou na Ukrajine.

O2

Spoločnosť O2 umožnila svojim zákazníkom telefonovať a posielať správy do sietí ukrajinských operátorov za ceny ako na Slovensku. Zmena sa rovnako dotkla aj zákazníkov, ktorí sa nachádzajú na území Ukrajiny. O2 zároveň pomáha občanom Ukrajiny zvládnuť prvé dni na Slovensku tým, že od označených O2 pracovníkov získavajú na troch hraničných prechodoch bezplatne SIM karty s kreditom 5 € a bezplatný balík 15 GB dát na mesiac. Bezplatnú SIM kartu môžu získať občania Ukrajiny aj v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Operátor sa tiež zapojil do zbierky humanitárnej organizácie MAGNA pod názvom Liečime na Ukrajine, a to formou bezplatnej distribúcie SMS správ s výzvou k pomoci.

Orange Slovensko

Orange krátko po vypuknutí vojny zaviedol bezplatné hovory z Ukrajiny a na Ukrajinu, bezplatné SMS zaslané z Ukrajiny do celého sveta a tiež bezplatné čerpanie roamingových dát zákazníkmi, ktorí sa tam nachádzajú.

Priamo na hraniciach poskytujú ukrajinským utečencom a utečenkyniam špeciálne SIM karty vybavené dátami a hlasovými službami, aby mohli zostať v kontakte s blízkymi na Ukrajine. Spoločnosť na mieste zriadila aj nabíjacie stanice a intenzívne pracuje aj na pokrytí záchytných miest a krízových staníc Orange Wi-Fi stanicami.

Okrem toho sa môžu zákazníci Orange zapojiť aj do SMS zbierky na pomoc Ukrajine. Zaslaním ľubovoľnej SMS na číslo 808 venujú do zbierky 1 €. Výťažok poputuje organizácii Človek v ohrození. Spoločnosť vyzbieranú sumu navýšila o ďalších 20 000 € zo zdrojov Nadácie Orange. Ďalších 30 000 € venovala humanitárnej organizácii MAGNA.

Orange nedávno rozšíril pomoc utenčencom z Ukrajiny o ďalšiu formu. V spolupráci s IPčko a Človek v ohrození preto spustili krízovú linku pomoci 0800 500 888, na ktorej ľudia získajú psychologické poradenstvo v ukrajinskom jazyku. Linka zatiaľ funguje v čase od 8:00 do 20:00, je bezplatná a anonymná.

Profesia

Profesia zisťuje medzi firmami ochotu zamestnať utečencov a utečenkyne z Ukrajiny. Zároveň pripravuje možnosti pre ľudí z Ukrajiny utekajúcich pred vojnou, ako prejaviť záujem o prácu na Slovensku, aby ich následne mohla prepojiť so zamestnávateľmi, ktorí sú ochotní týchto ľudí zamestnať.

Spoločnosť tiež pripravuje viaceré možnosti, ako uľahčiť orientáciu na svojej webovej stránke. Firmám umožní špeciálne označiť pracovné ponuky vhodné aj pre ľudí z Ukrajiny a špeciálne označenie pridá aj životopisom uchádzačov z Ukrajiny, ktoré firmám sprístupní bezplatne. Ukrajincom a Ukrajinkám tiež umožní zakliknúť si štatút dočasného útočiska pri vypĺňaní životopisu na Profesii.

Profesia tiež organizuje 14. marca bezplatný webinár na tému zamestnávania ľudí z Ukrajiny.

Slovak Telekom

Operátor krátko po vypuknutí vojnového konfliktu umožnil svojim zákazníkom zadarmo volať aj posielať SMS správy na Ukrajinu. Zákazníci, ktorí sa nachádzajú v roamingu na Ukrajine, majú rovnako bezplatné prichádzajúce aj odchádzajúce hovory a SMS do všetkých krajín sveta.

Spoločnosť pomáha aj priamo na hranici – občanom Ukrajiny rozdáva nabité SIM karty, z ktorých môžu volať na ukrajinské čísla bezplatne. Okrem toho v okolí hranice posilňuje 4G signál a buduje wi-fi hotspoty.

Tesco Stores SR

Do 20. marca 2022 môžu zákazníci Tesca pomôcť svojim nákupom ľuďom zasiahnutých konfliktom na Ukrajine. Tesco Stores SR spustilo mimoriadnu potravinovú zbierku vo svojich supermarketoch a hypermarketoch po celom Slovensku, v rámci ktorej môžu zákazníci darovať trvanlivé potraviny aj hygienické potreby. Tesco po skončení zbierky dary svojich zákazníkov zdvojnásobí.

Skupina Tesco tiež venovala Červenému krížu 1,2 milióna eur na pomoc Ukrajine. Dva dni po vypuknutí vojny na Ukrajine Tesco expedovalo prvé zásielky potravinovej pomoci, hygienických potrieb a oblečenia zo skladov v Maďarsku, Českej republike a na Slovensku. V spolupráci s oficiálnymi humanitárnymi organizáciami a miestnymi samosprávami reťazec pokračuje v jeho úsilí aj naďalej.

Prostredníctvom Tesco mobile spoločnosť zvýhodnila na Slovensku využívanie mobilných služieb pri medzinárodných volaniach a roamingu a Ukrajinu zaradila medzi krajiny európskej zóny.

Tesco obchody a ich kolegovia a kolegyne reagujú individuálne na lokálne potreby v dôsledku tejto situácie a pomáhajú tak sprostredkovať pomoc v ich komunitách, ale aj na hraniciach.

U. S. Steel Košice

Darovanie tisícov teplých obedov – Jednou z prvých iniciatív bola výzva pre zamestnancov dobrovoľne darovať ľubovoľný počet obedov pre ľudí utekajúcich pred vojnovým konfliktom. Do 14. marca darovalo zatiaľ 727 železiarov spolu 7 751 obedov. Putujú najmä pre matky s deťmi, ktoré prichýlili na internátoch Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) na Jedlíkovej a B. Nemcovej. Obedy varia v jedálňach Eurest, ktorý zabezpečuje stravovanie pre zamestnancov USSK a rovnako pomáha s rozvozom obedov. Distribuovať denne stovky obedov nie je logisticky jednoduché a do rozvozu sa zapájajú individuálne aj hutníci. Rovnako tak aj do nákupu potravín, ovocia a hygienických vecí podľa reálnych potrieb a špecifikácie z internátov.

Kamión plný potravín na Ukrajinu – „Kontaktoval ma Jegor Ponomarenko, ktorý bol vedúcim nákupu pre zaobstarávanie banskej a hutníckej techniky spoločnosti Metinvest, ktorá je naším dlhoročným obchodným partnerom. Teraz je z neho koordinátor pre zabezpečovanie humanitárnej pomoci,“ hovorí Andrea Egryová, manažérka pre strategické suroviny U. S. Steel Košice. „Ihneď sa u nás vytvoril tím ľudí z Nákupu, ktorý zabezpečoval nákup potravín a materiálu podľa zoznamu od nášho ukrajinského partnera. Boli sme v kontakte takmer nepretržite, informácie sme si vymieňali aj cez víkend, po večeroch, aby sa to zrealizovalo čo najrýchlejšie,“ dodáva A. Egryová. Trvanlivé potraviny ako múka, olej, mlieko, cukor, soľ, čaj, ryža a ďalšie vážili spolu 17 ton a uložené boli na 32 paletách. Kamión dorazil do terminálu v poľskom meste Slawkow, kde sa celá humanitárna pomoc zhromažďuje a odtiaľ distribuuje na Ukrajinu ľuďom v núdzi.

Spolupráca s ukrajinskými študentami – Pomoc je koordinovaná aj v spolupráci s TUKE a ukrajinskými študentami, ktorí tam študujú. Tí od invázie ruských vojsk odvážajú z hraníc mamy a deti, ktoré na Slovensku hľadajú trvalé alebo dočasné útočisko. Prostredníctvom podpory Slovenského červeného kríža pomôže spoločnosť U. S. Steel Košice týmto študentom aj s nákladmi na naftu, pretože chlapci už vyčerpali všetky svoje finančné možnosti.

Internáty vybavili elektrickými spotrebičmi – Spolu s darovaním obedov riešila spoločnosť U. S. Steel Košice vybavenie kuchyniek na uskladnenie potravín a ohrev balených obedov. Na Jedlíkovu spolu prišla aj dodávka, ktorá priviezla 5 mikrovlnných rúr a 20 rýchlo varných kanvíc, ktoré kúpila spoločnosť U. S. Steel Košice. Druhou zastávkou boli internáty TUKE na B. Nemcovej 1, kde priviezli 4 chladničky, 22 rýchlo varných kanvíc a 7 mikrovlnných rúr a treťou zastávkou bol internát UPJŠ Košice na Popradskej 66, kde priviezli 4 televízory, 30 rýchlo varných kanvíc a 8 mikrovlnných rúr.

Zriadenie call-centra a darovanie telefónov – Viaceré formy pomoci koordinuje U.S. Steel Košice s Gréckokatolíckou charitou. Pomohli vytvoriť call-centrum pre ženy s deťmi. V priebehu pár hodín zabezpečili prvých 15 smartfónov, ktoré využívajú ukrajinsky hovoriace dievčatá poskytujúce užitočné rady utečencom. Ďalšie dve stovky boli dodané v nasledujúcich dňoch. Niekoľko desiatok smartfónov poskytli aj mestu Košice. Telefóny sú určené pre dobrovoľníkov, ktorí pracujú v teréne.

Power banky a nabíjačky pre utečencov – Tým utečencom, ktorí stáli dlhé hodiny na hraničných prechodoch, pomáhajú hutníci v spolupráci so Slovenským červeným krížom zostať v kontakte so svojimi blízkymi. Distribuujú power banky a nabíjačky, ktoré operatívne kúpila spoločnosť U. S. Steel Košice.

Denná aktualizácia možností pomoci utečencom – „Naša spoločnosť ponúkla Doškoľovacie stredisko v Medzeve, ktoré dokáže ubytovať a zabezpečiť stravovanie pre takmer štyri desiatky mamičiek s deťmi,“ dopĺňa výpočet foriem pomoci Ján Bača, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy . „Priebežne komunikujeme s overenými organizáciami, ktoré pomáhajú utečencom. Na základe toho prinášame viaceré konkrétne možnosti a linky, kde sa môžu naši zamestnanci zapojiť individuálne aj mimo firemných aktivít,“ dodáva J. Bača.

VSE

Spoločnosť prostredníctvom Nadácie VSE a Nadácie ZSE darovala spolu 100 000 € na podporu humanitárnej pomoci. Darom podporila subjekty, s ktorými dlhodobo spolupracuje v oblasti pomoci rôznym komunitám, ako aj iniciatívy zamestnancov. Finančné prostriedky budú použité najmä na vytvorenie tzv. humanitárneho mostu medzi Slovenskom a Ukrajinou. Jeho cieľom je zabezpečiť na hraniciach potrebný zdravotnícky a hygienický materiál, stravu, pitný režim, psychologické a sociálne poradenstvo, pomoc s ubytovaním či iné procesy spojené s narastajúcim množstvom ľudí, ktorí sú kvôli konfliktu nútení opustiť svoj domov.

 

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.