28. 06. 2019 Plzeňský Prazdroj Slovensko

Aj toto leto Pivovar Šariš podporí zaujímavé projekty. Rozhodovať bude verejnosť

Ak ste už boli na východe, musíte ho milovať. Nielen kvôli krásnej prírode či srdečným ľuďom, je tiež úzko zviazaný s folklórom, plný historických pamiatok a ďalších skvelých vecí, ktoré sa naozaj oplatí vidieť. Východ však nie sú iba Košice. Ak niekto hľadá tradície v kombinácii s moderným, rozhodne by mal zavítať do regiónu Šariš, v Prešovskom kraji.

Hlas za región plný krás

Práve na východe viac ako kdekoľvek inde platí, že z rečí sa nenajete a ak niečo chcete, treba priložiť ruku k dielu. Ak sa k tomu ešte pridá finančná podpora, je sa na čo pozerať.

O takúto vzácnu synergiu pozitívneho prístupu ľudí a peňažného grantu sa už vyše 15 rokov stará Plzeňský Prazdroj Slovensko svojim programom Šariš ľuďom. Vybraným projektom prerozdelí 15-tisíc eur. Okrem toho, ľudia môžu na webe www.sarisludom.sk  alebo počas festivalov My sme východ hlasovať za projekt, ktorý by radi podporili. Práve verejnosť do 31. augusta rozhodne, ktorá organizácia získa špeciálnu prémiu vo výške tisíc eur na rozvoj svojich projektov.

„Verejné hlasovanie sme po prvýkrát spustili v minulom roku. Sme radi, že východniari naňho zareagovali pozitívne, preto sme sa rozhodli aj tentoraz vložiť rozhodovanie o časti peňazí opäť do ich rúk,“ vraví Ján Čerkala, manažér závodu Pivovar Šariš.

Víťaz bude slávnostne vyhlásený 7. septembra na jednej z najväčších udalostí v prešovskom regióne – počas Dňa otvorených dverí v Pivovare Šariš.

Plzeňský Prazdroj Slovensko podporuje z programu Šariš ľuďom tieto projekty

O podporu ľudí sa uchádza osmička projektov zameraných na rozvoj cestovného ruchu, obnovu turistických atrakcií Prešovského kraja, ako aj rozvoj východoslovenského folklóru. O užšom výbere projektov rozhodovala grantová komisia zložená zo zástupcov Pivovaru Šariš, členov správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš a miestnych odborníkov pre regionálny rozvoj.

„Každý hlas je nielen vyjadrením podpory, ale aj akýmsi poďakovaním ľuďom, ktorí sa v rámci svojho voľného času venujú skrášľovaniu regiónu, v ktorom spoločne žijeme a ktorý je naším domovom,“ zhodnotil Ján Čerkala.

  1. Občianske združenie Kráľova studňa obnoví turistickú útulňu na Kráľovej studni.
  2. Prešovská nezisková organizácia Green Cubator zakúpi špeciálne GPS zámky na zdieľané bicykle.
  3. Veterán Šariš klub Prešov usporiadaním Šarišského okruhu veteránov priblíži ľuďom historické vozidlá a zároveň spropaguje turistické atrakcie regiónu Šariš.
  4. Soľnobanský čipkársky cech vytvorí v Slovenskom technickom múzeu stálu expozíciu „Čipkárstvo na Soľnej Bani“.
  5. Spolok šarišských šermiarov SARUS prispeje k obnove Kapušianskeho hradu.
  6. Občianske združenie Kreatívec postaví v priestoroch Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch hrnčiarsku pec na zadymovanú keramiku podľa starých technológií.
  7. Nezisková organizácia KTS Mladosť ODEVA Lipany zrevitalizuje prístupovú cestu k útulni na Minčole.
  8. Folklórny súbor Dúbrava obnoví svoj šatník novými krojmi z oblasti horného Spiša.