18. 06. 2020 Generali Poisťovňa

Poisťovňa Generali darovala piatim slovenským nemocniciam špičkové germicídne UVD roboty

Poisťovňa Generali sa rozhodla darovať piatim slovenským nemocniciam inovatívne UVD roboty na vysokoúčinné dezinfikovanie priestorov. Germicídne roboty sú pre nemocnice veľmi nápomocné nielen počas pandémie koronavírusu, ale aj pri každodennom zabezpečovaní vysokých hygienických štandardov potrebných v zdravotníckych zariadeniach.

 Uplynulé týždne a mesiace potvrdili, aké je zdravie dôležité a nenahraditeľné, no zároveň poukázali aj na dôležitosť technického vybavenia slovenských nemocníc a potrebu zabezpečenia vysoko hygienického prostredia. Poisťovňa Generali našla vysokoúčinné a moderné riešenie na dezinfekciu priestorov nemocníc – špičkový UVD robot.  Poisťovňa Generali sa ho rozhodla zakúpiť a darovať piatim najväčším slovenským nemocniciam, ktoré denne navštívi množstvo pacientov a kde sú vykonávané úkony vyžadujúce maximálnu čistotu priestorov.

„Ako spoločensky zodpovedná firma chceme byť tam, kde to situácia vyžaduje – stáť pri našich klientoch a byť ich celoživotným partnerom, ako aj solidárne pomáhať v spoločnosti a ohrozených komunitách. Aj preto sme sa rozhodli darovať piatim slovenským nemocniciam špičkové germicídne UVD roboty, ktoré sú veľmi užitočné nielen v období pandémie, ale aj v budúcnosti,“ vysvetľuje iniciatívu poisťovne Generali predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Georg Engl.

Medzi obdarované nemocnice patria – Univerzitná nemocnica Bratislava – Nemocnica akad. L. Dérera v Bratislave, Národný ústav detských chorôb v Bratislave, Univerzitná nemocnica v Martine, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

„Ukázalo sa, že v boji s pandémiou je okrem obrovského úsilia lekárov a zdravotníkov rozhodujúce aj technické zabezpečenie nemocníc. Veľmi si preto cením, že sa poisťovňa Generali rozhodla venovať inovatívny UVD robot práve našej nemocnici, v ktorej sa lieči najviac pacientov s ochorením COVID-19 na Slovensku,“ hovorí Alexander Mayer, námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice akad. L. Dérera v Bratislave (UNB).

UVD robot dokáže veľmi rýchlo a efektívne vydezinfikovať aj väčšie priestory s vysokým rizikom infekcie, a to od všetkých druhov vysoko odolných a rezistentných baktérií a vírusov vrátane koronavírusu. Stačí ho nechať ožarovať miestnosť, ako aj celé jej zariadenie len po dobu 10 minút a výsledkom je priestor vydezinfikovaný na 99,99 %.

„Eliminácia patogénov v nemocničnom prostredí je dôležitá nielen v čase pandémie spôsobenej koronavírusom. Preto UVD robot plánujeme používať na pracoviskách, kde sú pacienti najviac ohrození nemocničnými infekciami – na chirurgických klinikách, Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny, ale aj pri záverečnej dekontaminácii operačných sál či v pacientskych izbách“ hovorí Adriana Kompaníková, vedúca lekárka Oddelenia nemocničnej hygieny Univerzitnej nemocnice v Martine.

Mobilné UVD roboty naviac v miestnostiach nezanechávajú žiadne šedé zóny. Ide o oblasti, ktoré v miestnosti prekrýva napríklad posteľ alebo stolička, kam statické UVC žiarenie nedosiahne a tieto zóny tak zostanú nevydezinfikované. V prípade UVD robotov však takáto situácia nehrozí, keďže dezinfikujú pod 360° uhlom a pohybujú sa po celej miestnosti.

UVD roboty vyrába a distribuuje od roku 2018 dánska firma UVD Robots ApS. UVD robot funguje na princípe UVC žiarenia, ktoré má germicídne účinky. Je výsledkom 4-ročného výskumu a spolupráce dánskeho zdravotníctva, univerzitnej nemocnice a špičkovej technologickej firmy „Dôvodom na vývoj UVD robota bolo vysoké percento pacientov, ktorí sa v nemocniciach nakazili nozokomiálnou infekciou. Ide o infekciu, ktorú pacient pred príchodom do nemocnice nemal a nakazil sa ňou práve počas návštevy nemocnice. Len v európskych krajinách zomrie na nozokomiálnu infekciu ročne približne 100 000 ľudí. Práve UVD robot dokáže takejto pridruženej nákaze predchádzať účinným vydezinfikovaním miestnosti na 99,99 %,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti UVD Robots ApS Per Juul Nielsen.

UVD dezinfekčné roboty dezinfikujú v zdravotníckych zariadeniach vo viac ako 60 krajinách sveta. Počas pandémie koronavírusu boli nevyhnutnou súčasťou pri zabezpečovaní hygienických štandardov aj v nemocniciach v Taliansku, Spojených štátoch amerických či čínskom Wu-chane.

Financie na zakúpenie UVD robotov sú čerpané z Mimoriadneho medzinárodného fondu, ktorý založila Skupina Generali na boj s vírusovým ochorením COVID-19 na medzinárodnej úrovni.

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.