Región Šariša bude opäť krajší: Čo sa vďaka pivovaru zveľadí?
Kde sa pivo varí, tam sa dobre darí – pre Prešovský kraj to platí aj tento rok.
Plzeňský Prazdroj Slovensko už viac ako 15 rokov podporuje projekty zamerané na rozvoj cestovného ruchu, obnovu turistických atrakcií regiónu, ako aj rozvoj východoslovenského folklóru. Počas Dňa otvorených dverí (DOD) opäť ocenil osem projektov, ktoré zlepšia život ľuďom na Šariši a organizáciám rozdelil sumu 15-tisíc eur. „Sme radi, že sme mohli opäť verejnosti predstaviť ľudí, ktorých úsilie a práca robia náš región ešte krajším,“ uviedol Ján Čerkala, manažér závodu, Pivovar Šariš.
Nielen pre domácich, ale aj pre turistov
Do grantového programu Šariš ľuďom sa prihlásilo 18 projektov rôznych neziskových organizácií. Z nich grantová komisia vybrala finálnu osmičku. Víťazné organizácie začnú s realizáciou projektov už čoskoro a opäť tak zatraktívnia región Šariša nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre turistov. Prvý z projektov zakúpi špeciálne GPS zámky na zdieľané bicykle, ktoré môžu ľudia využívať v Prešove.
Grant získal aj Veterán Šariš klub Prešov, ktorý chce ľuďom priblížiť historické vozidlá a zároveň propagovať turistické atrakcie regiónu. Ďalšie financie poputujú Občianskemu združeniu propagujúcemu historické územie Kráľova studňa. Vďaka grantu zateplia podkrovie turistickej útulne a položia novú podlahu.
Ďalším grantom Soľnobanský čipkársky cech zachráni maximum starých vzoriek paličkovanej čipky a sprístupni ju verejnosti. V Slovenskom technickom múzeu – Múzeum Solivar vytvoria stálu expozíciu s názvom Čipkárstvo na Soľnej Bani.
Jeden z víťazných projektov sa zameria na obnovu Kapušianskeho hradu, vypracovanie reštaurátorského výskumu či návrh obnovy troch okien na veži hradu. Vďaka grantovému programu tiež v priestoroch Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch občianske združenie postavilo hrnčiarsku pec s prístreškom na Zadymovanú keramiku podľa starých technológií, ktoré sa zachovali.
Ďalšie peniaze využije nezisková organizácia na obnovu prístupovej cesty k útulni na Minčole, ktorá je súčasťou medzinárodného cyklochodníka Lipany-Kamenica-Muszyna. Vyčistia kanál vedľa cesty, upravia strminu pod útulňou, obnovia mostík a vybudujú prístrešok na sedenie. Posledný ôsmy projekt patrí Folklórnemu súboru Dúbrava. Vďaka podpore z grantového programu si folkloristi obnovia svoj šatník novými krojmi z oblasti horného Spiša.
Ľudia rozhodli o prémii 1000 eur
Verejnosť celé leto hlasovala, ktorý z týchto ôsmich projektov získa navyše špeciálnu prémiu tisíc eur. „Podpora regiónu Šariš je jedným z našich hlavných pilierov spoločenskej zodpovednosti. Samotní ľudia nám v oceňovaní pomohli a v hlasovaní rozhodli, že špeciálnu prémiu získal projekt Revitalizácia prístupovej cesty k útulni na Minčole organizácie KTS Mladosť ODEVA Lipany, n.o.,“ hovorí Čerkala, ktorý víťazný šek na DOD odovzdal priamo do rúk zástupcom organizácie.