15. 10. 2019

Tesco je lídrom v boji proti plytvaniu potravinami

Obchodnému reťazcu sa podarilo naplniť cieľ udržateľného rozvoja OSN, znížiť množstvo potravinového odpadu o polovicu, už v roku 2019. Na BLF CSR Summite sa Tesco podelí o svoje skúsenosti v rámci diskusie Cirkulárna ekonomika vs. obchodné reťazce aj na samostatnom diskusnom stole.

Znížiť množstvo potravinového odpadu je globálnou výzvou, obzvlášť vo svete, v ktorom jeden z deviatich ľudí ide spať hladný a kde tretina svetovej produkcie jedla končí ako odpad. Podľa štatistík Európskej komisie vyprodukujeme ročne 88 miliónov ton odpadu iba v rámci Európskej únie. Potravinové straty sú zodpovedné za približne 8 % emisií skleníkových plynov. Aj preto je jedným z cieľov udržateľného rozvoja Organizácie Spojených národov zredukovať množstvo potravinového odpadu do roku 2030
na polovicu.

“Naša spoločnosť ako prvá a jediná na Slovensku zverejnila svoje dáta o potravinovom odpade už v roku 2017. Keďže odvtedy, ako stále jediná spoločnosť,  pravidelne meriame množstvo potravinového odpadu, v Tescu na Slovensku môžeme s hrdosťou povedať, že sme už dosiahli cieľ udržateľného rozvoja OSN 12.3 – znížiť potravinový odpad na polovicu. A to len za dva roky. Za toto krátke obdobie Tesco na Slovensku znížilo množstvo potravinového odpadu vo svojich prevádzkach o úžasných 52 %. Dosiahnuť tento cieľ 11 rokov pred termínom, ktorý stanovila OSN, je unikátom aj vo svete a my sme ako spoločnosť nesmierne hrdí na prácu všetkých našich kolegov, vďaka ktorým sme dokázali dosiahnuť tento vynikajúci výsledok,” vysvetľuje Veronika Bush, riaditeľka oddelenia komunikácie a kampaní v spoločnosti Tesco na Slovensku.

Tescu sa podarilo znížiť množstvo potravinového odpadu najmä vďaka optimalizácii interných procesov  s cieľom vytvárať čím najmenej potravinových prebytkov. V prípade, že nejaké predsa len vzniknú, spoločnosť ich daruje ľuďom v núdzi. Vlani Tesco darovalo 1 792 ton potravín Potravinovej banke Slovenska a miestnym dobročinným organizáciám, čo predstavuje nárast o 211 % v porovnaní s rokom 2017.

„Potravinové prebytky ľuďom v núdzi daruje Tesco cez Potravinovú banku Slovenska už zo 143 predajní z celkového počtu 150 obchodov na Slovensku. Našim cieľom je do roku 2020 zapojiť všetky obchody. Projekt darcovstva potravín je tým najlepším, čo môže potravinový reťazec urobiť, aby pomáhal tým, ktorí to potrebujú.
Sme veľmi radi, že vďaka partnerstvu Tesca s Potravinovou bankou sme na Slovensku doposiaľ darovali viac ako 3 000 ton potravín, čo predstavuje takmer 6,2 milióna porcií teplého jedla,“ dodáva Veronika Bush.

Plytvanie potravinami je podľa Tesca téma, ktorá sa dá vyriešiť len spoluprácou naprieč dodávateľským reťazcom. „Plytvanie potravinami je celospoločenský problém, ktorý my sami nevyriešime, preto chceme, aby si túto tému zobrali za svoju aj iné spoločnosti a odmerali množstvo potravinového odpadu, ktorý vzniká v ich prevádzkach. Len tak vieme lepšie riešiť tento komplexný problém,“ tvrdí Veronika Bush.

Jedným z ukážkových príkladov, ako Tesco pomáha eliminovať plytvanie potravín u svojich dodávateľov je ponuka sortimentu ovocia a zeleniny Perfectly Imperfect. V slovenskom preklade Dokonale nedokonalé ovocie a zelenina s netypickým tvarom či neštandardnou veľkosťou pestovatelia, vďaka rozšíreniu špecifikácií zo strany Tesca, nevyhodia, ale ponúknu ich zákazníkom za zvýhodnené ceny.  Až 70 %, v závislosti od sezóny, pochádza od slovenských dodávateľov.

Najviac potravinového odpadu však stále vzniká v domácnostiach. Preto Tesco predstavilo ďalší spôsob, ako znižovať množstvo potravinového odpadu v domácnostiach,  sériu špecializovaných workshopov o varení bez zvyškov, a začalo, ako inak, ako od svojich kolegov. Tipy a recepty, ako variť bez zvyškov, počas celého roka 2019 prezentuje šéfkuchár Jaroslav Ertl..„Podľa štatistík sú na čele rebríčka plytvania potravinami domácnosti. Aj preto sme ako jeden z najväčších súkromných zamestnávateľov na Slovensku  prišli so zaujímavou formou vzdelávania našich kolegov. Veríme, že tipy, ako neplytvať potravinami, budú využívať doma a poradia aj svojim blízkym či priateľom. Budeme radi, ak sa do iniciatívy zapojí čo najviac domácností našich kolegov a aj zákazníkov,“ uzatvára Veronika Bush.

Viac informácií o spoločnosti Tesco a jeho boji proti plytvaniu potravín nájdete tu:

Správa o potravinovom odpade pre Strednú Európu 2018/2019

Emanuál “Ako úspešne bojovať proti plytvaniu potravinami”

Online školenie v boji proti plytvaniu potravín

×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.